فهرست مطالب

8 نکته مهم برای افزایش حافظه: در صورتیکه به دنبال تقویت ذهن ، تقویت عملکرد ذهنی یا حفظ حافظه خود با افزایش سن هستید، این نکات به شما کمک می کنند.

  چگونه قدرت مغز را در هر سنی تقویت کنیم

 حافظه قوی به سلامت و شادابی مغز شما بستگی دارد.  خواه دانش آموزی باشید که برای امتحانات نهایی درس می خوانید، خواه متخصص علاقه مند به انجام کارهایی برای افزایش فعالیت ذهنی می باشید، یا دانشجوی سال آخری هستید که به دنبال حفظ و تقویت ماده خاکستری خود با افزایش سن هستید، کارهای زیادی را برای بهبود حافظه و عملکرد ذهنی خویش می توانید انجام دهید.

طبق یک ضرب المثل گفته اند که سگ پیر ترفندهای جدیدی یاد نمی گیرد، اما وقتی نوبت به مغز می رسد، دانشمندان دریافتند که این ضرب المثل قدیمی به سادگی درست نیست.  مغز انسان توانایی شگفت انگیزی برای سازگاری و تغییر، حتی در دوران پیری دارد. این توانایی با نام نوروپلاستیسیته شناخته می شود.  با تحریک مناسب، مغز شما قادر به ایجاد مسیرهای عصبی جدید ، تغییر ارتباطات موجود و سازگاری و واکنش به شیوه های همیشه در حال تغییر است.

توانایی باورنکردنی مغز برای تغییر شکل زمانی به حقیقت می پیوندد که مرتبط با یادگیری و حافظه باشد.  شما می توانید قدرت طبیعی نوروپلاستیسیته را برای افزایش توانایی های شناختی خود کنترل نمایید ، توانایی یادگیری اطلاعات جدید را افزایش دهید و در هر سن و سالی منجر به بهبود حافظه خود شوید. نه نکته ای که در ادامه مطرح می شود نحوه این اقدامات را نشان می دهند.

8 نکته مهم برای افزایش حافظه

نکته افزایش حافظه 1: به مغز خود تمرین بدهید

 تا سنین بزرگسالی، مغز شما میلیون ها مسیر عصبی را رشد داده است که به شما در پردازش سریع  به خاطر آوری اطلاعات ، حل مشکلات آشنا و اجرای کارهای معمولی با حداقل تلاش ذهنی کمک می نماید.  اما اگر همیشه به مسیرهای فرسوده پایبند باشید، به مغز خود انگیزه لازم برای رشد و توسعه را نمی دهید.  هر از گاهی باید تغییراتی اعمال نمایید

حافظه، مانند قدرت عضلانی، شما را مستلزم استفاده یا عدم استفاده از آن می نماید. هرچه بیشتر بر مغزتان کار کنید ،توانایی بهتری برای پردازش و به خاطر آوری اطلاعات خواهید داشت. اما همه فعالیت ها برابر نیستند. بهترین تمرینات مغزی، روال شما را برهم می زنند و شما را برای استفاده و توسعه مسیرهای جدید مغز به چالش می کشد.

چهار عنصر کلیدی فعالیت تقویت کننده مغز عبارتند از :

 1. چیز جدیدی به شما یاد می دهد.  مهم نیست که این فعالیت چقدر از نظر فکری طاقت فرسا باشد، اگر فعالیتی می باشد که از قبل در آن مهارت دارید، تمرین مغزی خوبی نیست. فعالیت باید چنان باشد که برایتان ناآشنا و چندان راحت نباشند. برای تقویت مغز، باید به یادگیری و توسعه مهارت های جدید ادامه دهید.
 2. چالش برانگیز است. بهترین فعالیت های تقویت کننده مغز، توجه کامل و دقیق شما را می طلبد.  یافتن فعالیت چالش برانگیز در یک نقطه ،کافی نمی باشد. باید فعالیتی باشد که نیاز به تلاش ذهنی داشته باشد. برای مثال،یادگیری نواختن قطعه موسیقی جدید چالش برانگیز،  نواختن قطعه دشواری که قبلاً حفظ کرده اید، به کار نمی آید.
 3. مهارتی باشد که توان اجرایش را داشته باشید. به دنبال فعالیت‌هایی باشید که به شما امکان شروع از سطحی آسان را بدهد و با پیشرفت مهارت‌هایتان راه خود را ارتقا دهید- همیشه بر انجام کارهای جدید متمرکز شوید تا بتوانید به افزایش توانایی‌های خود ادامه دهید. وقتی سطح دشوار قبلی تان به نظر راحت رسید، به این معنی است که زمان رفتن به سطح بعدی عملکرد فرا رسیده است.
 4. همراه با پاداش باشد. پاداش ها از فرآیند یادگیری مغز پشتیبانی می کنند. هر چه بیشتر به فعالیتی علاقه مند و درگیر باشید، به احتمال زیاد به انجام آن ادامه خواهید داد و مزایای بیشتری را تجربه خواهید کرد. بنابراین، فعالیت هایی را انتخاب کنید که در عین چالش برانگیز بودن، لذت بخش و رضایت بخش باشند.

به چیز جدیدی فکر کنید که همیشه آرزوی انجامش را داشتید، مانند یادگیری نواختن گیتار، سفالگری، شعبده بازی، بازی شطرنج، صحبت کردن به فرانسوی، رقصیدن تانگو، یا مهارت در گلف.  هر یک از این فعالیت ها زمانی سبب بهبود حافظه تان می شود که شما را درگیر چالش نگه دارد.

8 نکته مهم برای افزایش حافظه

 برنامه های آموزشی مغز

  تعداد بی‌شماری برنامه‌ آموزشی مغز و برنامه‌ آنلاین وجود دارد که وعده تقویت حافظه، مهارت‌های حل مسئله، توجه و حتی IQ با تمرین روزانه را می‌دهند.  اما آیا آنها واقعاً کارساز می باشند؟

شواهد حاصل ،موفقیت چندانی را نشان ندادند. در حالی که برنامه های آموزشی مغز منجر به بهبودهای کوتاه مدت در تمرین هر کار یا بازی خاصی می شوند ولی سبب تقویت یا بهبود هوش، حافظه یا سایر توانایی های شناختی نمی شوند.

نکته افزایش حافظه 2: تمرینات بدنی را نادیده نگیرید

 در حالی که ورزش ذهنی برای سلامت مغز مهم است، بدان معنا نیست که هرگز نیازی به عرق کردن ندارید. ورزش بدنی به مغز شما کمک می کند تا هوشیار بماند. اکسیژن وارده به مغزتان راافزایش می دهد و خطر ابتلا به اختلالاتی که منجر به از دست دادن حافظه می شود، مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

ورزش ، سبب افزایش اثرات مواد شیمیایی مفید مغز و کاهش هورمون های استرس می شود. بطور حائز اهمیت، ورزش با تقویت فاکتورهای رشد و تحریک اتصالات عصبی جدید، نقش مهمی در انعطاف پذیری عصبی دارد.

نکات تمرینی تقویت مغز و حافظه

 • ورزش هوازی برای مغز مفید است، بنابراین فعالیت هایی را انتخاب کنید که خون شما را پمپاژ کند. به طور کلی هر چیزی که برای قلب مفید باشد برای مغز نیز عالی است.
 • آیا هنگام بیدار شدن از خواب، زمان زیادی طول می کشد تا خواب از سرتان بپرد؟ اگر چنین است، متوجه خواهید شد که ورزش صبحگاهی قبل از شروع روز، تفاوت زیادی ایجاد می کند.  علاوه بر از بین بردن حس گیجی، برای یادگیری در طول روز آماده می شوید.
 • فعالیت های بدنی که نیاز به هماهنگی دست و چشم یا مهارت های حرکتی پیچیده دارند فایده خاصی برای ساختن مغز دارند.
 • استراحت های ورزشی به از بین بردن خستگی ذهنی و کسالت بعد از ظهر کمک می نمایند.  حتی یک پیاده روی کوتاه یا چند پرش برای راه اندازی مجدد مغز کافی می باشد.

8 نکته مهم برای افزایش حافظه

  نکته افزایش حافظه 3: به چرت زدن هایتان دقت نمایید

 تفاوت زیادی بین میزان خوابی که دارید و مقدار خوابی که برای بهترین عملکرد نیاز دارید، وجود دارد. حقیقت این است که بیش از 95 درصد بزرگسالان برای جلوگیری از کم خوابی به 7.5 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.  حتی کم خوابی چند ساعت نیز سبب تفاوتهایی می شود!  حافظه، خلاقیت، توانایی های حل مسئله و مهارت های تفکر انتقادی همگی به خطر می افتند.

  اما اصولا خواب، برای یادگیری و حافظه مهم است. تحقیقات نشان می دهد که خواب برای تثبیت حافظه، ضروری است و فعالیت کلیدی تقویت نمودن حافظه در عمیق ترین مراحل خواب رخ می دهد.

برنامه خواب منظمی داشته باشید.  هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.  حتی در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات سعی کنید روال خوابتان را حفظ نمایید.

 حداقل یک ساعت قبل از خواب از تماشای نمایشگرها خودداری کنید.  نور آبی که از تلویزیون ها، تبلت ها، تلفن ها و رایانه ها ساطع می شود، بیداری را تحریک می کند و سبب سرکوب هورمون هایی مانند ملاتونین که باعث خواب آلودگی می شوند،می گردد.

مصرف کافئین را کاهش دهید. کافئین،تاثیر متفاوتی بر افراد می گذارد.  برخی از افراد بسیار حساس هستند و حتی قهوه صبحگاهی نیز سبب بروز اختلال در خواب شبانه آنها می شود. سعی کنید مصرف قهوه را کاهش دهید و در صورتی که فکر می کنید منجر به بیدار نگه داشتن شما می شود ،مصرف آن را به طور کامل قطع کنید.

 نکته افزایش حافظه 4: برای دوستان وقت بگذارید.

 وقتی به راه‌های بهبود حافظه فکر می‌کنید، آیا به فعالیت‌های «جدی» مانند حل جدول کلمات متقاطع نیویورک تایمز یا مهارت یابی در روشهای بازی شطرنج ، یا سرگرمی‌های ساده‌تر-دیدار با دوستان یا لذت بردن از فیلمی خنده‌دار – فکر کردید؟ اگر شما نیز مانند اکثریت افراد هستید، احتمالاً همان اولی را انجام می دهید. اما اکثرمطالعات بیان می دارند که زندگی مملو از وقت گذرانی با دوستان و سرگرم شدن با آنها ،از جمله مزایای شناختی بهبود حافظه می باشد.

  نکته افزایش حافظه 3: به چرت زدن هایتان دقت نمایید

روابط سالم: تقویت کننده نهایی مغز

انسان ها ،موجوداتی بسیار اجتماعی هستند.  قرار نیست به تنهایی زندگی کنیم، چه رسد به اینکه رشد تنهایی داشته باشیم. برقراری روابط سبب تحریک مغز می شود،درحقیقت، تعامل با دیگران ، بهترین نوع تمرین برای مغز می باشد.

تحقیقات نشان می دهد که داشتن دوستی های معنادار و سیستم حمایتی قوی نه تنها برای سلامت عاطفی، بلکه برای سلامت مغز نیز حیاتی است. به عنوان مثال، در مطالعه اخیر دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، محققان پی به این مطلب بردند که افراد برخوردار از فعال ترین زندگی اجتماعی، به میزان کمتری دچار از دست دادن حافظه می شوند.

راه های زیادی برای آغاز بهره بردن از مزایای معاشرت نمودن جهت تقویت مغز و حافظه وجود دارد. بطور داوطلبانه به باشگاهی بپیوندید، آنجا را به جایی برای ملاقات بیشتر دوستان تبدیل کنید، یا تماس تلفنی برقرار کنید و اگر فردی را برای دوستی ندارید، از وجود حیوانی خانگی – به خصوص سگ بسیار اجتماعی- بهره گیرید.

نکته افزایش حافظه 5: استرس را کنترل کنید

استرس، از جمله بدترین دشمن مغز محسوب می شود.  با گذشت زمان، استرس مزمن سبب تخریب سلول های مغز و آسیب رسانی به هیپوکامپ ،ناحیه ای از مغز که در شکل گیری خاطرات جدید و بازیابی خاطرات قدیمی نقش دارد، می شود. مطالعات به ارتباط استرس با از دست دادن حافظه اشاره نمودند.

 نکاتی برای کنترل استرس

 • انتظارات واقع بینانه ای تنظیم کنید (و توان نه گفتن داشته باشید!)
 • در طول روز استراحت کنید
 • به جای از بین بردن احساسات ،به بیان آنها مبادرت ورزید
 • تعادل سالمی بین اوقات فراغت و کار ایجاد کنید
 • به جای تلاش برای انجام چند کار، در یک برهه بر یک کار تمرکز نمایید.

 نکاتی برای کنترل استرس

فواید مراقبه در کاهش استرس و تقویت حافظه

 شواهد علمی بدست آمده در مورد فواید مراقبه برای سلامت روان در حال افزایش است.  مطالعات نشان می دهد که مراقبه به بهبود انواع مختلف بیماریهای روانی از جمله افسردگی، اضطراب، درد مزمن، دیابت و فشار خون بالا کمک می کند.  مراقبه به بهبود تمرکز، توجه، خلاقیت، حافظه و مهارت های یادگیری و استدلال کمک می نماید.

 مراقبه بطور جادویی سبب تغییر مغز واقعی می شود. تصاویر مغزی نشان می دهد که مراقبه کننده های منظم فعالیت بیشتری در قشر پیش پیشانی چپ دارند، ناحیه ای از مغز که با احساس شادی و آرامش همراه است.  مراقبه سبب افزایش ضخامت قشر مغز و ترغیب برقراری ارتباطات بیشتر بین سلول های مغز می شود – همه این موارد سبب افزایش وضوح ذهنی و توانایی حافظه می شود.

نکته افزایش حافظه 6 : بخندید

 شنیده اید که خنده بهترین دارو است و عملکرد خوبی برای مغز و حافظه دارند. برخلاف پاسخ‌های احساسی که محدود به نواحی خاص مغز است، خنده سبب درگیری بخش‌های مختلف سراسر مغز می شود.

 علاوه بر این، گوش دادن به جوک ها و انجام جملات اصلی، سبب فعالسازی مناطقی از مغز می شوند که برای یادگیری و خلاقیت، حیاتی هستند.  طبق گفته های دانیل گولمن روانشناس در کتاب هوش هیجانی « به نظر می رسد خنده به گسترده تر فکر کردن افراد و برقراری معاشرت آزادانه تر کمک می نماید.»

 آیا به دنبال راه هایی برای خندیدن بیشتر در زندگیتان هستید؟  با این اصول شروع کنید:

به خودتان بخندید. لحظات شرم آور خود را به اشتراک بگذارید.  بهترین راه کمتر جدی گرفتن خودمان صحبت کردن راجع به مواقعی است که بیش از حد خودمان را جدی گرفته ایم.

 وقتی صدای خنده را می شنوید به سمت آن حرکت کنید. اغلب اوقات، مردم از به اشتراک گذاشتن چیزهای خنده دار بسیار خوشحال می شوند، زیرا به آنها فرصت  دوباره خندیدن می دهد و از طنزی که گفته می شود،انرژی می گیرید.  وقتی صدای خنده می شنوید، آن را جستجو کنید و سعی کنید به آن بپیوندید.

وقت خود را با افراد دلخوش و بازیگوش بگذرانید.  اینها افرادی هستند که به راحتی هم به خودشان و هم به چرندیات زندگی می خندند و به طور معمول طنز را در رویدادهای روزمره پیدا می کنند.  دیدگاه بازیگوش و خنده آنها مسری است.

 اطراف خود را با یادآورهایی که سبب ایجاد جرقه می شوند احاطه کنید .  اسباب بازی را روی میز یا ماشین خود نگه دارید. پوستر خنده داری در دفتر خود قرار دهید.  محافظ صفحه نمایش کامپیوتری را انتخاب کنید که شما را بخنداند.  عکس های خود و عزیزانتان که  در حال تفریح هستید را قاب نمایید

به کودکان توجه کنید و از آنها الگوبرداری کنید.  آنها در بازی کردن، شاد زندگی کردن و خندیدن متخصص هستند.

 نکته افزایش حافظه 7: از رژیم غذایی تقویت کننده مغز استفاده کنید

 نکته افزایش حافظه 7: از رژیم غذایی تقویت کننده مغز استفاده کنید

همانطور که بدن به سوخت نیاز دارد، مغز نیز به سوخت نیاز دارد.  احتمالاً می‌دانید که رژیم غذایی مبتنی بر میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، چربی‌های «سالم» (مانند روغن زیتون، آجیل، ماهی) و پروتئین بدون چربی فواید زیادی برای سلامتی دارند، اما چنین رژیمی سبب بهبودحافظه می شود.  با این حال، برای سلامت مغز، فقط آنچه می خورید مهم نیست، آنچه نمی خورید نیز مهم است.

نکات تغذیه ای زیر به افزایش قدرت مغز و کاهش خطر زوال عقل کمک می کند:

 امگا 3 خود را دریافت کنید.  تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 ،مزیت خاصی برای سلامت مغز دارند. ماهی منبع غنی از امگا 3 است، به ویژه «ماهی های چرب» آب سرد مانند سالمون،ماهی تن، هالیبوت، قزل آلا، ماهی خال مخالی، ساردین و شاه ماهی.

اگر به غذاهای دریایی علاقه ندارید، منابع امگا 3 غیر ماهی مانند جلبک دریایی، گردو ،تخم کتان آسیاب شده، روغن بذر کتان، کدو حلوایی زمستانه، لوبیا چیتی و قرمز، اسفناج، کلم بروکلی، تخم کدو تنبل و سویا را در نظر بگیرید.

 کالری و چربی اشباع شده را محدود کنید. تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی سرشار از چربی اشباع شده (از منابعی مانند گوشت قرمز، شیر کامل، کره، پنیر، خامه و بستنی) سبب افزایش خطر ابتلا به زوال عقل و اختلال در تمرکز و حافظه می شوند.

میوه و سبزیجات بیشتری بخورید. این محصولات سرشار از آنتی اکسیدان هستند، در زمره موادی هستند که مغز شما را در برای آسیب محافظت می کنند. میوه ها و سبزیجات رنگی ،منابع ابرغذایی خوب آنتی اکسیدانی هستند.

چای سبز بنوشید. چای سبز حاوی پلی فنول ها، آنتی اکسیدان های قوی هستند که در برابر رادیکال های آزادی که سبب آسیب رسانی به سلول های مغز می شوند، محافظت می کند.  در میان بسیاری از فواید دیگر، مصرف منظم چای سبز سبب افزایش حافظه و هوشیاری ذهنی و کند شدن پیری مغز می شود.

 شراب (یا آب انگور) را در حد اعتدال بنوشید.  کنترل کردن مصرف الکل بسیار مهم است، زیرا الکل سلول های مغز را می کشد.  اما در حد اعتدال (حدود 1 لیوان در روز برای زنان، 2 لیوان برای مردان)، سبب بهبود حافظه و شناخت می شود.  به نظر می رسد شراب قرمز بهترین گزینه باشد، زیرا سرشار از رسوراترول است، فلاونوئیدی که جریان خون مغز را افزایش می دهد و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد. سایر گزینه های حاوی رزوراترول عبارتند از آب انگور، آب زغال اخته، انگور تازه و انواع توت ها و بادام زمینی.

  نکته افزایش حافظه 8: مشکلات سلامتی را شناسایی و به درمان مبادرت ورزید

  نکته افزایش حافظه 8: مشکلات سلامتی را شناسایی و به درمان مبادرت ورزید

 آیا احساس می‌کنید که حافظه‌تان افت غیرقابل توضیحی پیدا کرده است؟  اگر چنین است، مبتلا به مشکل سلامتی یا اختلالی در سبک زندگی تان هستید.

  فقط زوال عقل یا بیماری آلزایمر نیست که باعث از دست دادن حافظه می شود.  بسیاری از بیماری ها، اختلالات سلامت روان و داروها سبب بروز اختلال در حافظه می شوند:

 بیماری قلبی و عوامل خطر آن.  بیماری قلبی عروقی و عوامل خطر آن، از جمله کلسترول بالا و فشار خون بالا، با اختلالات شناختی خفیف مرتبط است.

  دیابت .  مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت نسبت به افرادی که دیابت ندارند،دچار زوال شناختی بسیار بیشتر هستند.

  عدم تعادل هورمونی.  زنانی که در دوران یائسگی قرار می گیرند، اغلب با کاهش استروژن دچار مشکلات حافظه می شوند.  در مردان، تستوسترون پایین سبب بروز مشکلاتی می شود.  عدم تعادل تیروئید نیز سبب فراموشی، کندی تفکر یا سردرگمی می شود.

  داروها.  بسیاری از داروهای تجویزی و بدون نسخه سبب بروز مشکلاتی در حافظه و تفکر می‌شوند.  از جمله داروهای آسیب رسان رایج عبارتند از داروهای سرماخوردگی و آلرژی، داروهای خواب آور و داروهای ضد افسردگی.  در مورد عوارض جانبی احتمالی با پزشک یا کارشناس دارو مشاوره کنید.

  آیا اختلال شما افسردگی است؟ 

مشکلات هیجانی به اندازه مشکلات جسمی بر مغز آسیب وارد می کنند. در واقع، کندی ذهنی، مشکل در تمرکز و فراموشی از علائم شایع افسردگی هستند.  مشکلات حافظه به ویژه در افراد مسن افسرده می تواند بد باشد – به طوری که گاهی اوقات با زوال عقل اشتباه گرفته می شود. خبر خوب این است که وقتی افسردگی درمان می شود، حافظه باید به حالت عادی بازگردد.

 نکته 9: اقدامات عملی برای حمایت از یادگیری و حافظه بردارید

 نکته 9: اقدامات عملی برای حمایت از یادگیری و حافظه بردارید

 توجه کنید.  در صورت فرانگرفتن موضوعی، قادر به به خاطرسپاری آن موضوع نخواهید بود- یعنی آن را در مغزتان کدگذاری نمایید- و اگر توجه کافی بر موضوعی نداشته باشید ،نمی توانید چیزی را یاد بگیرید . برای پردازش بخشی از اطلاعات حافظه تان،نیاز به صرف حدود هشت ثانیه تمرکز جدی می باشد. اگر به راحتی حواس‌تان پرت می‌شود، مکان ساکتی انتخاب کنید که مزاحمتی برای شما ایجاد نشود.

تا حد امکان حواس را درگیر کنید. سعی کنید اطلاعات را به رنگ ها، بافت ها، بوها و مزه ها ارتباط دهید.  عمل فیزیکی بازنویسی اطلاعات به حک شدن آن در مغز شما کمک می کند. حتی اگر یادگیرنده بصری هستید، آنچه را که می خواهید به خاطر بسپارید با صدای بلند بخوانید. اگه توان خواندن ریتمیک دارید،بهتر است .

اطلاعات را با آنچه قبلاً می دانید مرتبط کنید.  داده‌های جدید را به اطلاعاتی که از قبل به خاطر سپردید،متصل کنید، خواه این مطالب جدید مبتنی بر دانش قبلی باشد، یا چیزی به سادگی آدرس شخصی که در خیابانی زندگی می‌کند که قبلاً شخصی که می شناختید آنجا زندگی می کرد.

 در مطالب پیچیده تر، به جای به خاطر سپردن جزئیات مجزا، بر درک ایده های اساسی تمرکز کنید.  تمرین کنید که ایده ها را به زبان خودتان برای دیگران توضیح دهید.

 اطلاعاتی را که قبلاً آموخته اید تمرین کنید. آنچه را که یاد گرفته اید، همان روز و در فواصل پس از آن مرور کنید. این «تمرین فاصله دار» موثرتر از انباشته کردن است، به ویژه برای حفظ آنچه آموخته اید.

 از دستگاه های حفظی برای تسهیل به خاطر سپاری استفاده کنید.  نامهای حفظی ،سرنخ‌هایی هستند که به به خاطر سپاری چیزها کمک می‌کنند ، معمولاً به ما کمک می‌کنند اطلاعاتی را که می‌خواهیم به خاطر بسپاریم با یک تصویر بصری، یک جمله یا یک کلمه مرتبط کنیم.

 6 نوع دستگاه حفظی

 1. تصویر بصری – تصویر بصری را با یک کلمه یا نام مرتبط کنید تا به خاطر سپاری آنها را بهتر سازد.  به خاطر سپردن تصاویر مثبت و دلپذیر که زنده، رنگارنگ و سه بعدی هستند آسان تر خواهد بود. مثال: برای به یاد آوردن نام رزا پارکس و آنچه که او به آن شهرت دارد، زنی را مجسم کنید که روی نیمکت پارک نشسته است و اطراف آن را گل رز احاطه کرده است و در حالی که منتظر آمدن اتوبوس است.
 2. آکرستیک (یا جمله) – جمله ای بسازید که حرف اول هر کلمه بخشی از یا نشان دهنده حرف اول چیزی باشد که می خواهید به خاطر بسپارید. مثال : جمله ” Every good boy does fine ” برای به خاطر سپردن خطوط موسیقی ، نشان دهنده نت های E ، G ، B ، D و F بکار می رود.
 3. مخفف سازی – مخفف کلمه ای است که با برداشتن حروف اول تمام کلمات کلیدی یا ایده هایی که باید به خاطر بسپارید، ساخته می شود و کلمه جدیدی از آنها ایجاد می شود. مثال: کلمه “HOMES” برای یادآوری نام دریاچه های بزرگ: هورون، انتاریو، میشیگان، ایری و سوپریور بکار می رود.
 4. قافیه و همخوانی – قافیه ها، همخوانی (صدا یا هجای تکرار شونده) و حتی جوک ها راه های به یاد ماندنی برای به خاطر سپردن حقایق و ارقام پیش پا افتاده هستند. مثال : قافیه « سپتامبر ، آوریل ، ژوئن و نوامبر، سی روز هستند برای به یاد سپردن ماههای سالی که فقط 30 روز دارند .
 5. قطعه بندی – قطعه، فهرست طولاني اعداد يا سایر اطلاعاتی می باشد که به قطعات كوچكتر و قابل كنترل تر تقسيم مي شود. مثال : به خاطر سپردن شماره تلفن 10 رقمی با تقسیم آن به سه مجموعه اعداد : 5309-867-555 ( در مقابل 5558675309 ) .
 6. روش تعیین مکان – تصور کنید مواردی را که در یک مسیر یا در مکان های خاص اتاق یا ساختمانی به آن آشنایی دارید را به خاطر می سپارید .مثال : در لیست خرید، موز را در ورودی خانه، بطری شیر در وسط مبل، تخم مرغ را بالای پله ها و نان را روی تخت خود تصور کنید.