فهرست مطالب

سپاسگزاری: مزایا و نحوه تمرین شکرگزار بودن: در حالی که همیشه قدردانی آسان نیست، اما برای چیزهای مثبت زندگی می تواند تأثیر عمیقی بر خلق و خو، دیدگاه و رفاه کلی شما داشته باشد.  در اینجا نحوه افزایش قدردانی  آورده شده است.

قدردانی چیست؟

شامل نشان دادن قدردانی از چیزهایی در زندگی است که برای شما معنادار یا ارزشمند هستند.  وقت گذاشتن برای توجه و تصدیق چیزهایی که هر روز به خاطر آنها سپاسگزار هستید، می تواند دیدگاه شما را روشن کند، خلق و خوی شما را تقویت کند و به شما کمک کند در مواجهه با چالش ها احساس مثبت تری داشته باشید.

در حالی که پس از برنده شدن در بخت آزمایی یا دریافت یک ترفیع بزرگ در محل کار، به سرعت احساس شادی و قدردانی میکنید, قدردانی از موهبت های کوچکتر زندگی که اغلب نادیده گرفته می شوند یا بدیهی و معمولی  تلقی می شوند، حتی کوچکترین لحظات، مانند گپ کوتاه با یک دوست، حرکت محبت آمیز یک غریبه، نسیم خنک در یک روز گرم یا قدم زدن آرام در طبیعت چیزهایی هستند که می توانید بابت آنها سپاسگزار باشید.

شرایط شما در زندگی هر چه که باشد، ممکن است متوجه شوید که نشان دادن مداوم قدردانی می تواند به طرز شگفت آوری دشوار باشد.  بسیاری از ما گرفتار سوگیری منفی می شویم، در اخبار بد و تجربیات ناخوشایند زندگی درنگ می کنیم،با این حال اجازه می دهیم لحظات مثبت در پس زمینه محو شوند.

شاید روز دوشنبه آنقدر وقت خود را صرف  کار می کنید که برای قدردانی کامل  و لذت بردن از آخر هفته وقت نمی گذارید.  یا شاید شما آنقدر روی لغزش کلامی خود در یک مهمانی متمرکز شده اید که دیگر نتوانید از یک دوست تعریف کنید .  و اگر یک اختلال خلقی مانند افسردگی دارید، دیدن هر نکته مثبت یا ابراز قدردانی غیرممکن به نظر می رسد.

خوشبختانه، قدردانی مانند ماهیچه ای است که می توانید آن را بسازید.  با تکرارو تمرین مناسب، می توانید حداقل چیزی کوچک برای قدردانی حتی در تاریک ترین روز پیدا کنید.  ایده پرورش قدردانی ممکن است ساده به نظر برسد، اما تحقیقات نشان داده است که می تواند مزایای بسیار واقعی داشته باشد.  با استفاده از این نکات، می‌توانید از قدردانی برای بهبود خلق و خوی خود استفاده کنید، از منفی‌گرایی خلاص شوید، روابط قوی‌تری ایجاد کنید و حتی دیدگاه خود را تغییر دهید.

سپاسگزاری: مزایا و نحوه تمرین شکرگزار بودن

فواید تمرین شکرگذاری:

کمی قدردانی می تواند برای خلق و خوی شما معجزه کند.  وقتی قدردانی را تمرین می کنید، افکار خود را از احساسات منفی و احساسات ناخوشایند دور می کنید.  در عوض، شروع به تمرکز روی چیزهای خوبی می کنید که ممکن است نادیده گرفته باشید.

برای مثال، به جای تمرکز بر بدبختی پنچر شدن لاستیک، به این فکر می کنید که چه خوب است مشغول به کاری هستم که با آن میتوانم هزینه تعمیرات را فراهم کنم ،یا تمرکز خود را به این تغییر می دهید که چقدر خوش شانس هستید که دوستان نزدیکی دارید که مایلند شما را به خانه برسانند.

این نوع تفکر منجر به ترشح سروتونین و دوپامین می شود، مواد شیمیایی در مغز که با شادی و لذت مرتبط هستند.  قدردانی نیز باعث کاهش هورمون های استرس می شود.  نتیجه کوتاه مدت کاهش اضطراب و بهبود خلق و خوی است.  در درازمدت، تمرین منظم قدردانی نیز ممکن است منجر به تغییرات پایدار در مغز شما شود و شما را تشویق کند که در آینده بیشتر سپاسگزار باشید.

از آنجایی که قدردانی می تواند خلق و خوی شما را تقویت کند، شاید تعجب آور نباشد که می تواند سلامت روانی شما را نیز بهبود بخشد.  همانطور که شکرگزاری را تمرین می کنید، ممکن است متوجه کاهش علائم افسردگی و اضطراب شوید.  در حالی که قدردانی به تنهایی ممکن است یک گلوله جادویی برای مشکلات سلامت روان نباشد، می تواند بخشی از یک برنامه درمانی گسترده تر باشد.

نزدیک شدن به زندگی با ذهنیت مثبت تر می تواند بیشتر از بهبود خلق و خوی شما باشد.  این می تواند مزایای آبشاری در سایر زمینه های زندگی شما داشته باشد، مانند:

خواب بهتر :

برخی تحقیقات افزایش قدردانی را با خواب با کیفیت بالاتر و اختلالات خواب کمتر مرتبط می دانند.  این ممکن است به این دلیل باشد که ابراز قدردانی درست قبل از خواب به شما این امکان را می دهد که با دید مثبت تری به خواب بروید.

تمرکز بهبود یافته:

قدردانی ممکن است تمرکز شما را آسان‌تر کند.  اگر شروع کنید به کار پیش روی خود – چه تکالیف مدرسه و چه وظایف شغلی – با دید مثبت تری، انرژی کمتری را صرف احساس استرس در مورد آن کنید.  حتی ممکن است شروع کنید به چالش ها، مانند امتحان آینده، به عنوان فرصت ها و نه موانع.  این می تواند انعطاف پذیری عاطفی شما را بهبود بخشد.

عزت نفس بالاتر:

نگاه کردن به دنیا با احساس قدردانی می تواند طرز فکر شما را در مورد ارزش خود تغییر دهد.  تصور کنید که یکی از دوستان شما را با ناهار پذیرایی می کند.  همانطور که قدردانی خود را ابراز می کنید، متوجه می شوید که دوستتان وقت و منابع خود را صرف شما می کند زیرا برای شما ارزش قائل است.  سپس این فکر را درونی می کنید که برای دیگران مهم هستید.

سپاسگزاری: مزایا و نحوه تمرین شکرگزار بودن

افزایش صبر:

به نظر می رسد نتایج تحقیقات سال 2016 نشان می دهد که افرادی که مرتباً قدردانی می کنند صبورتر هستند.  بنابراین، اگر می‌خواهید کنترل خود را افزایش دهید و تکانشگری را کاهش دهید، سعی کنید شکرگزاری کنید.  تحقیقات دیگر ارتباط بالقوه ای را بین قدردانی و فضایل دیگر مانند فروتنی و خرد نشان می دهد.

منافع اجتماعی:

قدردانی این پتانسیل را دارد که کیفیت روابط شما را افزایش دهد.  ابراز قدردانی از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده به آنها نشان می دهد که به آنها اهمیت می دهید و در را برای تعاملات مثبت بیشتری در آینده باز می کند.  به عنوان مثال، اگر به دوست خود بگویید که قدردانی می کنید که در مواقع سخت به شما شانه ای برای تکیه دادن به شما پیشنهاد می کند، دوست شما اهمیت آنها را درک می کند و همچنان کنار شما خواهد بود.  همچنین ممکن است احساس کنید که مجبور هستید رفتارهای محبت آمیز آنها را جبران کنید.

قدردانی می تواند مزایای اجتماعی داشته باشد که فراتر از روابط شما با عزیزانتان است.  تحقیقات نشان می‌دهد که قدردانی می‌تواند حتی آشنایان را به سمت مفیدتر و بخشنده‌تر شدن سوق دهد.  سعی کنید به همکاران یا همسایگان بگویید که چقدر از آنها قدردانی می کنید.  شما می توانید یک واکنش زنجیره ای از رفتارهای اجتماعی را ایجاد کنید که محل کار یا جامعه شما را بهبود می بخشد.

فواید سلامت جسمانی:

قدردانی همچنین می تواند فواید جسمی زیادی نیز به همراه داشته باشد.  به عنوان مثال، از آنجایی که قدردانی شما استرس شما را کاهش می دهد و شما را به عزیزان نزدیک می کند، ممکن است شاهد کاهش فشار خون و سطح التهاب خود باشید.  این می تواند راه را برای سلامت کلی قلب و عروق هموار سازد.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که افراد سپاسگزار بیشتر تمایل به رفتارهای سالم دارند، مانند ورزش منظم و پیروی از یک رژیم غذایی سالم.  این ممکن است به این دلیل باشد که آنها می‌توانند انتخاب‌های سبک زندگی سالم را به‌جای موانع، به عنوان فرصت‌ها در نظر بگیرند.

موانع إحساس قدردانی:

برای برخی افراد، به نظر می رسد قدردانی به طور طبیعی به وجود می آید.  ممکن است از قبل روحیه شکرگزاری داشته باشید، که باعث می شود به دنبال چیزهای خوب در زندگی باشید و آنها را گرامی بدارید.  از سوی دیگر، برخی از ویژگی‌های شخصیتی و اختلالات خلقی می‌توانند به عنوان موانعی برای تصدیق و ابراز قدردانی عمل کنند.

در اینجا چند عامل وجود دارد که می تواند سوگیری منفی شما را تقویت کند:

حسادت:

اگر به صفات یا دارایی های شخص دیگری تمایل دارید، ممکن است احساس ناخشنودی کنید اگر دوستی موفقیت بیشتری در قرار ملاقات پیدا کند یا از اینکه یک همکار ارتقایی را دریافت کرده است که شما فکر می کنید لیاقتش را دارید ناراحت شوید.  آسان است که آنقدر غرق در حسادت شوید که از ثروت خود چشم پوشی کنید.

ماتریالیسم:

اگر مادی گرا هستید، این باور را دارید که داشتن دارایی های بیشتر در نهایت به خوشبختی منجر می شود.  شاید فکر می کنید که برای تحت تاثیر قرار دادن دوستان خود یا حفظ موقعیت اجتماعی خاص به جدیدترین ابزارها نیاز دارید.  یا شاید فکر می کنید که یک خانه بزرگ و ماشین فانتزی شما را خوشحال می کند. به جای شکرگزاری بابت چیزهایی که دارید، همیشه به دنبال چیزهای جدید هستید تا آن را از آن خود کنید.

بدبینی:

اگر بدبین هستید، معمولاً معتقدید که مردم فقط در راستای منافع شخصی خود عمل می کنند.  ممکن است باور داشته باشید که کسی به شما هدیه داده است فقط به این دلیل که در ازای آن لطفی می خواهد.  این طرز فکر احساس قدردانی نسبت به دیگران را سخت می کند.

خودشیفتگی:

افرادی که خودشیفته هستند تمایل به خود محوری دارند و نیاز مفرط به تحسین دارند.  خودشیفته‌ها نیز تمایل دارند که احساس استحقاق داشته باشند.  آنها مستعد نادیده گرفتن هدایا و اقبال خوب هستند زیرا انتظار رفتار مطلوب  از بقیه را دارند.

فشار:

عوامل استرس‌زای عمومی زندگی روزمره می‌توانند به قدری بزرگ باشند که نتوانید نعمت‌های اطرافتان را ببینید.  ممکن است بخواهید برای داشتن مکانی برای زندگی احساس قدردانی کنید، اما استرس ناشی از پیگیری قبوض همیشه در خط مقدم ذهن شماست.

افسردگی:

افسردگی پیچیده تر از احساس غم و اندوه است.  این می تواند شامل یک حس عمیق ناامیدی باشد که باعث می شود شما احساس خستگی، انزوا و پوچی کنید.  ممکن است آن را به عنوان حجابی تصور کنید که تمام جنبه های مثبت زندگی شما را پنهان می کند.

عواملی مانند حسادت و مادی‌گرایی می‌توانند شما را به سمتی سوق دهند که همه چیز را بدیهی بدانید.  اما اگر بتوانید خوبی های زندگی خود را اعتراف کنید – خواه سقفی بالای سرتان باشد، دوستان قابل اعتماد یا سلامتی – می توانید از مقایسه زندگی خود با زندگی دیگران اجتناب کنید.

اگر احساس استرس یا افسردگی می کنید، مثبت بودن اغلب به سختی به دست می آید.  با این حال، حتی در بدترین روزها، اگر به اندازه کافی سخت بگردید، معمولاً می توانید حداقل یک چیز برای شکرگزاری پیدا کنید.  مراقب لحظات کوچک لذت باشید – بوی غذای خوب، زمان بازی با حیوان خانگی یا آهنگی جذاب در رادیو.  توجه به کوچکترین درخشش های مثبت نیز می تواند تفاوت بزرگی در روز شما ایجاد کند.

نکاتی در مورد پرورش شکرگزاری:

پرورش قدردانی یک تلاش پیچیده نیست، اما نیازمند تلاش و تعهد برای تغییر است.  تمرینات زیر می تواند به شما کمک کند دیدگاهی سپاسگزار داشته باشید، به خصوص اگر با موانعی مانند افسردگی، استرس یا حسادت روبرو هستید.

ذهن آگاهی را تمرین کنید:

یادآوری کاهش سرعت و لذت بردن از لحظات کوچک زندگی می تواند راهی برای پرورش قدردانی باشد.  به حواس خود ضربه بزنید و بگذارید ذهنتان در احساسات لذت بخش و روزمره بماند.  روی طعم یک توت فرنگی رسیده تمرکز کنید، به عنوان مثال، احساس آفتاب روی پوست خود، یا صدای ملایم موسیقی پس زمینه.  این می تواند به شما کمک کند در زمان حال مستقر شوید و شما را از نشخوار فکری و نگرانی دور کند.

اگر متوجه می‌شوید که هر روز روی یک چیز تمرکز می‌کنید، سعی کنید جنبه‌های مختلفی را که قدردانشان هستید، بررسی کنید.  برای مثال، اگر هر روز در همان محدوده پارک قدم بزنید، ممکن است یک روز روی صداهای دلپذیر طبیعت و روز بعد مناظر دیدنی تمرکز کنید.

همچنین می‌توانید از تمرین‌های مدیتیشن ساختاریافته‌تر برای استفاده از ذهن آگاهی استفاده کنید.  زمانی را برای گوش دادن به فایل های صوتی اختصاص دهید.  مدیتیشن شما را از طریق یک تمرین آرام بخش راهنمایی می کند که هم تمرکز حواس و هم قدردانی را شامل می شود

یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید:

راه های زیادی برای ایجاد یک مجله سپاسگزاری وجود دارد.  ابتدا، تصمیم بگیرید که آیا می خواهید یک مجله فیزیکی که در آن می نویسید یا یک لیست دیجیتالی را در تلفن یا رایانه خود نگه دارید.  سپس، در نظر بگیرید که هر چند وقت یکبار مجله را به روز می کنید.  می توانید مجله را به صورت هفتگی به روز کنید و هفته را با یادداشت سه یا چهار لحظه ای که قدردانی کرده اید به پایان برسانید.

بسیاری از مردم عادت دارند به نوشتن چندین چیز که قبل از خواب بابت آنها سپاسگزار هستند ؛ این کار بسیار مفید است.  با این حال، آنقدر زیاد یادداشت نکنید که این تمرین شبیه یک کار طاقت فرسا شود.  هدف خود را ثابت نگه دارید و هر روز یا  در زمان مشخصی در هفته  روی ژورنال خود کار کنید.

موضوعاتی که درباره آنها می نویسید می تواند شامل رویدادها، افراد و تجربیات کلی باشد.  سعی کنید از فهرست کردن مهم ترین لحظات و دستاوردها فراتر بروید.  هدایای کوچک اما غیرمنتظره، مانند گپ زدن سریع با غریبه ها یا گپ دوستانه، و همچنین لحظات خوشایند اما معمولی، مانند دوچرخه سواری آرام بعد از کار را ،

اگر وقت دارید، وارد جزئیات شوید.  غریبه چه گفت که حس وحال شما را خوب کرد؟  دوچرخه سواری و رسیدن سالم به خانه چه حسی داشت؟

در اینجا چند دستور وجود دارد که می تواند به شما در شروع کار با مجله کمک کند:

امروز چه احساسات خوشایندی را تجربه کردید؟

آیا لحظاتی وجود داشته که باعث لبخند یا خنده شما شود یا روحیه شما را تقویت کند؟

از گذراندن وقت با چه کسانی لذت بردید و چرا؟

سپاسگزاری: مزایا و نحوه تمرین شکرگزار بودن

یادداشت های قدردانی بنویسید:

با نوشتن نامه های سپاسگزاری برای افراد زندگی خود، روابط خود را ایجاد کنید.  در مورد خاطرات ارزشمند از رابطه خود، از جمله تعاملات به ظاهر بی اهمیت و لحظات سبک دلی که ممکن است آنها را فراموش کرده باشند، به جزئیات بپردازید.  در مورد تأثیر مثبت آنها بر زندگی شما بنویسید.  وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید نامه‌ها را شخصاً پست یا تحویل دهید.  اگر به اندازه کافی راحت هستید، حتی می توانید نامه ای برای عزیزتان بخوانید.

اگر نوشتن نامه برای شما مناسب نیست، مسیر ساده تری را انتخاب کنید.  سعی کنید آگاهانه به دوستان و اعضای خانواده بفهمانید که از آنها قدردانی می کنید.  می‌توانید هر روز یا یک روز در هفته از یک نفر قدردانی کنید.  آنها چه گفته اند یا چه کار کرده اند که زندگی شما را بهتر کرده است؟  آیا آنها حس شوخ طبعی دارند که روز شما را روشن کند؟  یا شاید آنها فردی متفکر هستند که همیشه مایل به کمک کردن هستند.

رویدادهای گذشته را مجدداً بررسی کرده و قالب بندی مجدد کنید

بسیاری از ما می توانیم وقایع گذشته را که پشیمان هستیم به یاد بیاوریم.  این می تواند هر چیزی باشد، از ناکامی در مطالعه برای یک آزمون مهم تا سرزنش کردن به یک دوست صمیمی.  یا شاید از یک تصمیم مالی ضعیف یا فرصت از دست رفته در قرار ملاقات پشیمان شده باشید.  اگرچه ممکن است منجر به ناامیدی، شرم یا حتی دلشکستگی شده باشند، اما احتمالاً شما نیز از این تجربیات چیزی یاد گرفته اید.

آنها چگونه به رشد شما کمک کردند؟  آیا آنها شما را محتاط تر، قاطعانه تر یا دلسوزتر کردند؟  با یافتن درس هایی از تجربیات سخت زندگی، می توانید قدردانی بیشتری را پرورش دهید.  حتی می توانید این را با تمرین ژورنالینگ ترکیب کنید.  فهرستی از بدبختی های گذشته و درس هایی که از هر کدام آموخته اید تهیه کنید.

در حالی که این تمرین‌های قدردانی می‌توانند روحیه و دیدگاه شما را تقویت کنند، ممکن است زمان ببرد تا بر سلامت روان و رفاه کلی شما تأثیر بگذارد.  صبور باشید و به تمرین شکرگزاری ادامه دهید.  تمرینات را به تشریفات کوچک تبدیل کنید.  با گذشت زمان، ممکن است متوجه کاهش سطح استرس و تقویت روابط خود شوید.  سپس، دلایل بیشتری برای سپاسگزاری خواهید داشت.