فهرست مطالب

9 راهکار کمکی برای برخورداری از خواب بهتر: خواب کافی برای سلامتی بسیار مهم است. خواب به عملکرد صحیح بدن و مغز کمک می کند. خواب خوب شبانه به بهبود یادگیری، حافظه، تصمیم گیری و حتی خلاقیت شما کمک می کند . علاوه بر این، خواب ناکافی با خطر بروز بیشتر بیماری هایی مانند بیماری قلبی، دیابت و چاقی مرتبط است . با وجود این، کیفیت و کمیت خواب در پایین ترین حد خود قرار دارد و اکثر افراد  از کم خوابی در عذابند.خواب با کیفیت خوب اغلب با عادت ها و شیوه های خواب خوب شروع می شود. با این حال، برای برخی افراد، این کافی نیست.

اگر برای داشتن خواب خوب به کمک نیاز دارید، 9 مکمل طبیعی تقویت کننده خواب را که در ادامه مطرح می شود، امتحان کنید.

 1. ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که بدن شما به طور طبیعی تولید می کند و به مغز سیگنال می دهد که زمان خواب فرا رسیده است. زمان روز بر چرخه تولید و ترشح این هورمون تأثیر می‌گذارد – سطح ملاتونین به طور طبیعی در عصر افزایش می‌یابد و در صبح کاهش می‌یابد.

به همین دلیل، مکمل های ملاتونین به یک کمک خواب محبوب تبدیل شده اند، به ویژه در مواردی که چرخه ملاتونین مختل می شود، مانند رویداد جت لگ . علاوه بر این، چندین مطالعه گزارش می دهند که ملاتونین کیفیت و مدت خواب روزانه را بهبود می بخشد. این امر به ویژه برای افرادی مفید است که برنامه‌هایشان مستلزم خوابیدن در طول روز است، مانند کارگران شیفت (11، 12).

علاوه بر این، ملاتونین سبب بهبود کیفیت کلی خواب در افراد مبتلا به اختلالات خواب می شود. به طور خاص، به نظر می رسد  که ملاتونین زمان مورد نیاز افراد برای به خواب رفتن را کاهش دهد (معروف به تاخیر خواب) و کل زمان خواب را افزایش دهد. در حالی که برخی از سایر مطالعات به تاثیر مثبت ملاتونین بر خواب اشاره نکردند، تعداد کمی از مطالعات به این موضوع پرداخته اند. مطالعاتی که اثرات مفیدی را مشاهده کرده اند، عموماً 3 تا 10 میلی گرم مصرف ملاتونین قبل از خواب را  به آزمودنی های ارائه نمودند.

به نظر می رسد وقتی مکمل های ملاتونین در کوتاه مدت مصرف می شوند ،برای بزرگسالان بی خطر هستند، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد اثرات طولانی مدت آنها مورد نیاز است . علاوه بر این، ملاتونین برای افرادی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود، زیرا تحقیقات محدودی در مورد ایمنی و اثربخشی آن وجود دارد .

مصرف ملاتونین برای خواب

هنگام مصرف مکمل های ملاتونین در دوزهای 3 تا 10 میلی گرم ،د کیفیت خواب  بهبود می یابد. اگر جت لگ دارید یا به شیفت کار هستید، مصرف این مقدار به نظر بسیار مفید هستند.

مصرف ملاتونین برای خواب

 1. ریشه سنبل الطیب

سنبل الطیب گیاهی است بومی آسیا و اروپا. معمولا ریشه آن به عنوان درمان طبیعی علائم اضطراب، افسردگی و یائسگی استفاده می شود. ریشه سنبل الطیب ،یکی از رایج ترین مکمل های گیاهی خواب آور در ایالات متحده و اروپا تلقی می شود. با این حال، نتایج مطالعات متناقض باقی مانده است.طبق یک بررسی ،زنان در زمان یائسگی و پس از یائسگی شاهد بهبود کیفیت خواب و علائم اختلال خواب پس از مصرف سنبل الطیب بوده اند . مطالعه کوچک دیگری نشان داد که مصرف 530 میلی گرم سنبل الطیب در شب به مدت 30 روز منجر به بهبود قابل توجهی در کیفیت خواب، تأخیر و مدت زمان خواب در مقایسه با دارونما در افرادی می شود که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بودند. با این وجود، بیشتر پیشرفت‌های مشاهده‌شده در این کارآزمایی‌ها و مطالعات، ذهنی بودند. آن‌ها به جای اندازه‌گیری‌های عینی  در طول خواب، مانند امواج مغزی یا ضربان قلب، بر درک شرکت‌کنندگان در مورد کیفیت خواب تکیه کردند.

مطالعات دیگر به این نتیجه رسیده اند که اثرات مثبت سنبل الطیب در بهترین حالت ناچیز است. به عنوان مثال، ممکن است منجر به بهبود کمی در تأخیر خواب شود . صرف نظر از این، به نظر می رسد مصرف کوتاه مدت ریشه سنبل الطیب برای بزرگسالان بی خطر باشد و عوارض جانبی جزئی و نادری داشته باشد. علیرغم فقدان اندازه گیری های عینی در مورد سنبل الطیب، امکان دارد بزرگسالان خودشان این دارو را  آزمایش کنند. با این حال، ایمنی سنبل الطیب برای استفاده طولانی مدت و استفاده در جمعیت های خاص، از جمله افرادی که باردار یا شیرده هستند، نامشخص است.

مصزف سنبل الطیب برای خواب

ریشه سنبل الطیب ،مکمل محبوبی است که امکان دارد با دوزهای 300 تا 600 میلی گرم سبب بهبود کیفیت خواب و علائم اختلال خواب برخی افراد شود. مطالعات بیشتری در مورد ایمنی استفاده طولانی مدت مورد نیاز است.

مصزف سنبل الطیب برای خواب

 1. منیزیم

منیزیم ، ماده معدنی است که در صدها فرآیند بدن انسان نقش دارد و برای عملکرد مغز و سلامت قلب مهم است.علاوه بر این، منیزیم ، به آرام کردن ذهن و بدن کمک می کند و سبب  خواب رفتن آسان تر می شود .

مطالعات نشان می دهد که اثر آرامش بخش منیزیم تا حدی به دلیل توانایی آن در تنظیم تولید ملاتونین می باشد. منیزیم در شل کردن عضلات و تحریک خواب ،مشهور است.

فرم‌های بسیاری از مکمل‌های منیزیم در دسترس هستند، برخی از اشکال منیزیم با سایر مواد خواب‌آور مانند گلیسین یا ملاتونین ترکیب می شوند. مطالعه ای نشان داد که ترکیبی از منیزیم، ملاتونین و ویتامین B بدون توجه به علت بی خوابی، در درمان بی خوابی موثر است .

همچنین به نظر می رسد که منیزیم سطح گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را افزایش می دهد که پیام رسان مغزی با اثرات آرام بخش محسوب می شود.مطالعات نشان می دهد که سطوح ناکافی منیزیم در بدن با خواب آشفته و بی خوابی مرتبط می باشد.

از سوی دیگر، افزایش مصرف منیزیم با مصرف مکمل‌ها ممکن است به شما در بهینه‌سازی کیفیت و کمیت خوابتان کمک کند.

بررسی سه مطالعه در افراد مسن نشان داد که مکمل‌های منیزیم  به کاهش مدت زمان به خواب رفتن در مقایسه با دارونما کمک می کنند (29).

در مطالعه دیگری در سال 2011، شرکت‌کنندگانی که مکمل حاوی 225 میلی‌گرم منیزیم مصرف می کردند، خواب بهتری نسبت به کسانی که دارونما مصرف می کردند،داشتند. با این حال، این مکمل حاوی 5 میلی گرم ملاتونین و 11.25 میلی گرم روی بود، بنابراین به سختی می توان این اثر را تنها به منیزیم نسبت داد

شایان ذکر است که هر دو مطالعه بر روی افراد مسن انجام شده است که ممکن است در ابتدا سطح منیزیم خون پایین تری داشته باشند. مشخص نیست که آیا این اثرات در افرادی که دریافت منیزیم رژیمی بالاتری دارند به همان اندازه قوی باشد.

مصزف منیزیم برای خواب

منیزیم ، اثر آرامش بخش بر بدن و مغز دارد که به بهبود کیفیت خواب کمک می کند. اگرچه اکثر مطالعات از دوزهای 225 تا 729 میلی گرم در روز استفاده می کنند، شما نباید بیش از 350 میلی گرم در روز مصرف کنید مگر اینکه توسط متخصص مراقبت های بهداشتی توصیه شود.

مصزف منیزیم برای خواب

 1. اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس را می توان تقریباً در تمام قاره ها یافت. گلهای ارغوانی تولید می کند که پس از خشک شدن، مصارف خانگی متنوعی دارند.

علاوه بر این، اعتقاد بر این است که عطر تسکین دهنده اسطوخودوس خواب را بهبود می بخشد. در واقع، چندین مطالعه نشان می دهد که بوییدن کمی قبل از خواب روغن اسطوخودوس برای بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به بی خوابی خفیف کافی باشد .

یک مطالعه کوچک در افراد مسن مبتلا به زوال عقل نیز نشان می دهد که رایحه درمانی اسطوخودوس در بهبود علائم اختلال خواب موثر است. کل زمان خواب شرکت کنندگان افزایش یافت و افراد کمتری خیلی زود از خواب بیدار شدند و متوجه شدند که نمی توانند دوباره بخوابند.

مطالعه دیگری نشان داد که رایحه درمانی اسطوخودوس باعث بهبود کیفیت خواب و کاهش اضطراب پس از 15 روز در 60 نفر مبتلا به بیماری عروق کرونر شد.

اگرچه رایحه درمانی اسطوخودوس بی خطر در نظر گرفته می شود، اما مصرف خوراکی اسطوخودوس در برخی موارد با حالت تهوع، آروغ زدن و اسهال مرتبط است. روغن های اساسی نه خوراکی برای رایحه درمانی در نظر گرفته شده اند.

همچنین شایان ذکر است که فقط تعداد محدودی از مطالعات در مورد اثرات مکمل های اسطوخودوس بر خواب در دسترس است. بنابراین، قبل از نتیجه گیری قوی، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مصزف اسطوخودوس برای خواب

رایحه درمانی اسطوخودوس به بهبود خواب کمک می کند. مطالعات بیشتری در مورد مکمل های اسطوخودوس برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی آنها مورد نیاز است.

مصزف اسطوخودوس برای خواب

 1. 5. گل ساعتی

گل ساعتی که با نام علمی Passiflora incarnata یا پیچ ساعتی نیز شناخته می‌شود، داروی گیاهی محبوب برای بی‌خوابی است. گونه‌های گل ساعتی با بهبود خواب مرتبط هستند، بومی آمریکای شمالی هستند. این گیاه در حال حاضر در اروپا، آسیا، آفریقا و استرالیا کشت می شوند. اثرات خواب‌آور گل ساعتی در مطالعات حیوانی نشان داده شده است. با این حال، به نظر می رسد اثرات آن در انسان به شکل مصرفی بستگی دارد . مطالعه قدیمی بر روی انسان، اثرات چای گل ساعتی را با چای دارونما ساخته شده از برگ جعفری مقایسه کرد .شرکت کنندگان هر دمنوش را حدود 1 ساعت قبل از خواب به مدت 1 هفته مصرف کردند و یک هفته استراحت بین دو چای دادند. به هر کیسه چای اجازه داده شد تا 10 دقیقه دم بکشد و محققان کیفیت خواب را اندازه گیری کردند.

در پایان مطالعه 3 هفته‌ای، اندازه‌گیری‌های عینی نشان داد که شرکت‌کنندگان بهبودی در خواب تجربه نکرده‌اند.با این حال، هنگامی که از آنها خواسته شد کیفیت خواب خود را به صورت ذهنی ارزیابی کنند، آنها بیان نمودند که کیفیت خوابشان پس از خوردن چای گل ساعتی در مقایسه با چای جعفری، حدود 5 درصد بالاتر ارزیابی شده است.

در مطالعه‌ای که اخیرا بر افراد مبتلا به بی‌خوابی انجام شد، افرادی که عصاره گل ساعتی را طی دوره 2 هفته‌ای مصرف کردند، در مقایسه با دارونما، بهبود قابل‌توجهی را در برخی پارامترهای خواب مشاهده کردند .

آن پارامترها عبارت بودند از:

 • کل زمان خواب
 • راندمان خواب، یا درصد زمان صرف شده برای خوابیدن در مقایسه با بیدار دراز کشیدن در رختخواب
 • زمان بیداری پس از شروع خواب

اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما شایان ذکر است که مصرف گل ساعتی به طور کلی در بزرگسالان بی خطر است. در حال حاضر، به نظر می رسد که گل ساعتی فواید بیشتری را در صورت مصرف به عنوان چای یا عصاره به جای مکمل ارائه دهد.

مصزف گل ساعتی برای خواب

چای یا عصاره گل ساعتی در کیفیت خواب برخی افراد بهبود اندکی داده است .با این حال، شواهد مختلط است و برخی از مطالعات هیچ اثری پیدا نکرده اند. بنابراین، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

مصزف گل ساعتی برای خواب

 1. گلیسین

گلیسین اسید آمینه اس است که نقش مهمی در سیستم عصبی دارد. مطالعات نشان می دهد که ممکن است به بهبود خواب نیز کمک کند. نحوه عملکرد دقیق آن ناشناخته است، اما تصور می‌شود که گلیسین تا حدی با کاهش دمای بدن هنگام خواب، این علامت را می دهد که زمان خواب است. در مطالعه سال 2006، شرکت کنندگانی که خواب ضعیفی داشتند، 3 گرم گلیسین یا دارونما بلافاصله قبل از خواب مصرف می کردند.آنهایی که در گروه گلیسین بودند گزارش دادند که صبح روز بعد احساس خستگی کمتری داشتند. همچنین احساس سرزندگی، شادابی و سرگیجه آنها صبح روز بعد بالاتر بود .

مطالعه‌ای در سال 2007 نیز اثرات گلیسین بر شرکت‌کنندگانی که خواب ضعیفی داشتند، بررسی کرد. محققان ،امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس شرکت کنندگان را در هنگام خواب اندازه گیری کردند. شرکت کنندگانی که 3 گرم گلیسین قبل از خواب مصرف کردند، در مقایسه با گروه دارونما، معیارهای عینی کیفیت خواب را بهبود بخشیدند. مکمل‌های گلیسین به شرکت‌کنندگان کمک کرد سریع‌تر به خواب بروند .

بر اساس مطالعه کوچک سال 2012، گلیسین عملکرد روزانه افرادی که به طور موقت بی خواب می شدند را بهبود بخشید. خواب شرکت کنندگان برای سه شب متوالی محدود شد. هر شب قبل از خواب، آنها 3 گرم گلیسین یا 3 گرم دارونما مصرف می کردند. به گزارش گروه گلیسین، آنها خستگی و خواب آلودگی آنها در طول روز کمتر شد. می توانید گلیسین را به صورت قرص یا پودری که می تواند در آب رقیق شود خریداری کنید. مصرف تا 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز بی خطر به نظر می رسد، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است. بسیاری از شرکت کنندگان در مطالعه خواب، فقط 3 گرم گلیسین در روز مصرف کردند .

شما همچنین می توانید مصرف گلیسین خود را با خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی افزایش دهید، از جمله:

 • محصولات حیوانی مانند آبگوشت با استخوان، گوشت، تخم مرغ، مرغ و ماهی
 • لوبیا و حبوبات
 • اسفناج
 • کلم پیچ
 • کلم
 • میوه هایی مانند موز و کیوی

مصزف گلیسین برای خوابیدن

مصرف گلیسین بلافاصله قبل از خواب به سریعتر خوابیدن تان کمک می نماید و کیفیت کلی خواب شما را بهبود می بخشد. اکثر مطالعات از دوز حدود 3 گرم استفاده می کنند که قبل از خواب مصرف می شود.

مصزف گلیسین برای خوابیدن

سایر مکمل های دارویی خواب آور

مکمل های تقویت کننده خواب بسیاری در بازار وجود دارد. با این حال، همه آنها توسط تحقیقات علمی قوی پشتیبانی نمی شوند. مکمل‌های زیر برای خواب مفید می باشند اما به تحقیقات علمی بیشتری نیاز دارند:

 • تریپتوفان. بررسی چهار مطالعه نشان داد که مصرف حداقل 1 گرم تریپتوفان در روز به بهبود کیفیت خواب و کاهش مدت زمانی که شرکت کنندگان در نیمه شب بیدار می گذرانند کمک می کند.
 • جینکو بیلوبا. طبق مطالعات قدیمی تر، مصرف حدود 240 میلی گرم از این گیاه طبیعی 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب به کاهش استرس، افزایش آرامش و بهبود خواب کمک می کند. مطالعات حیوانی نیز امیدوارکننده است .
 • L-theanine. مصرف روزانه مکمل حاوی حداکثر 200 میلی گرم از این اسید آمینه به بهبود خواب و آرامش کمک می کند. مطالعات حیوانی نشان می دهد که ترکیبش با GABA یا منیزیم ، موثرتر می باشد.

کاوا گیاه دیگری است که در برخی مطالعات با اثرات خواب‌آور مرتبط است. منشا آن از جزایر جنوبی اقیانوس آرام است و ریشه آن به طور سنتی به عنوان چای تهیه می شود. می توان آن را به صورت مکمل نیز مصرف کرد . با این حال، مصرف کاوا با آسیب شدید کبدی مرتبط است که احتمالاً به دلیل تولید کیفیت پایین یا تقلبی آن است. برخی از کشورها مانند آلمان و ایالات متحده، کاوا را در گذشته به طور موقت ممنوع کرده اند یا توصیه ای در مورد استفاده از آن صادر کرده اند. قبل از مصرف کاوا ، احتیاط بیشتری نمایید. فقط مکمل هایی را خریداری کنید که به تایید سازمان معتبر شخص ثالث رسیده باشد.

مصزف سایر مکمل ها برای خواب

تریپتوفان، جینکو بیلوبا و ال تیانین به بهبود خواب کمک می کنند. با این حال، مصرف آنها مورد تایید  بسیاری از مطالعات قرار نگرفته است، بنابراین قبل از نتیجه گیری قوی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. در مصرف کاوا برای خواب احتیاط کنید.

سایر گزینه های بدون نسخه (OTC)

دیفن هیدرامین و داکسیلامین سوکسینات از دیگر داروهای خواب OTC هستند. هر دو آنتی هیستامین هستند.

 • دیفن هیدرامین، ماده فعال در داروهای آلرژی مانند بنادریل است. مصرف اولیه آن به عنوان داروی خواب نیست، اما باعث خواب آلودگی می شود و برای تقویت خواب مصرف شده است. همچنین در ZzzQuil، Unisom SleepGels، و Unisom SleepMelts یافت می شود.
 • داکسیلامین سوکسینات، ماده تشکیل دهنده فعال برای قرصهای خواب Unisom است. همچنین در Nyquil نیز یافت می شود. مانند دیفن هیدرامین باعث خواب آلودگی می شود .

شواهدی که به نفع هر یک از مواد به عنوان کمک خواب می باشد، ضعیف است. بسیاری از متخصصان مصرف دیفن هیدرامین و داکسیلامین سوکسینات را توصیه می کنند و برخی می گویند که کیفیت خواب را کاهش می دهند.

سایر عوارض جانبی ممکن است شامل سرگیجه، گیجی و خشکی دهان باشد.استفاده طولانی مدت از داروهای خواب OTC منجر به تحمل در برابر دارو می شود. با گذشت زمان، مصرف آنتی کولینرژیک ها، مانند آنتی هیستامین ها، سبب افزایش خطر ابتلا به زوال عقل می شود. اگر علاقه مند به امتحان کمک خواب آورها هستید، استفاده گهگاهی توصیه می شود، زیرا به تحقیقات بیشتری در مورد ایمنی و اثربخشی طولانی مدت آنها نیاز است .

با این حال، افراد مبتلا به بیماری های تنفسی، فشار خون بالا یا بیماری قلبی باید از هر دوی این داروها به طور کامل اجتناب کنند. امکان دارد این داروها سبب تحریک واکنش سیستم عصبی شوند و  منجر به تپش قلب یا افزایش ضربان قلب شوند. افراد مسن، به ویژه آنهایی که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند، نباید از دیفن هیدرامین استفاده کنند زیرا در معرض خطر افزایش عوارض جانبی منفی هستند .

مصزف سایر گزینه های بدون نسخه برای خوابیدن

آنتی هیستامین های دیفن هیدرامین و داکسیلامین سوکسینات به خواب شما کمک می کنند، اگرچه این هدف اصلی آنها نیست. شواهد بسیار قوی تری مورد نیاز است. همچنین قبل از مصرف این داروها از عوارض احتمالی آن آگاه باشید.

مصزف سایر گزینه های بدون نسخه برای خوابیدن

خطرات و اقدامات احتیاطی

قبل از استفاده از هر گونه گیاه دارویی یا داروهای OTC برای خواب، باید با متخصص مراقبت های سلامتی مشورت کنید، به خصوص که احتمال تداخل دارویی با داروهایی مانند رقیق کننده های خون وجود دارد. همچنین، اگر مشکلات خواب شما بیش از 2 هفته طول بکشد، به پزشک خود اطلاع دهید. بسیاری از داروهای خواب OTC تنها سبب بروز عوارض جانبی جزئی می شوند. با این حال، مهم است محتاط باشیم زیرا اطلاعات نسبتا کمی در مورد اثرات طولانی مدت برخی از آنها وجود دارد. عوارض جانبی که با داروهای خواب آور خاص همراه بوده است در زیر فهرست شده است. برخی از این عوارض جانبی فقط به صورت حکایتی یا در چند مطالعه گزارش شده یا فقط در افرادی که دوزهای بالایی دریافت کرده اند مشاهده شده است:

 • ملاتونین: عوارض جانبی جزئی، مانند سردرد، حالت تهوع، و سرگیجه
 • ریشه سنبل الطیب: اسهال، سردرد، حالت تهوع و تپش قلب
 • منیزیم: اسهال، حالت تهوع و استفراغ در صورت مصرف در دوزهای بالا
 • اسطوخودوس: حالت تهوع، آروغ زدن، و اسهال
 • گل ساعتی: سرگیجه و گیجی در موارد نادر
 • گلایسین: مدفوع نرم و درد شکم در موارد نادر
 • تریپتوفان: حالت تهوع و استفراغ خفیف
 • جینکو بیلوبا: عوارض جانبی خفیف و نادر مانند اسهال، سردرد، تهوع و بثورات پوستی
 • L-theanine: هیچ عارضه جانبی تایید شده یا مستقیمی در صورت مصرف به تنهایی وجود ندارد. اسهال و درد شکم در ترکیب با ال سیستین

به طور کلی، افرادی که باردار یا شیرده هستند باید قبل از استفاده از این مکمل ها یا هر مکمل دیگری با پزشک خود صحبت کنند. این افراد باید از مصرف اکثر مکمل ها اجتناب کنند زیرا تحقیقات کمی برای تایید بی خطر بودن آنها در این مراحل زندگی وجود دارد.

منیزیم، گلیسین و تریپتوفان همگی برای رشد جنین مهم هستند و در صورت بارداری یا شیردهی لازم نیست از مصرف آنها اجتناب کنید. با این حال، متخصص مراقبت های بهداشتی همچنان باید دوز مناسب را برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی توصیه کند.

خلاصه خطرات و اقدامات احتیاطی دارو ها خواب آور

بسیاری از داروهای خواب آور OTC در صورت مصرف کوتاه مدت تنها عوارض جانبی جزئی دارند. با این حال، مهم است که قبل از استفاده از هر گونه گیاه دارویی یا داروهای OTC برای خواب با متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید و از مصرف اکثر این محصولات در دوران بارداری یا شیردهی خودداری کنید.

9 داروی مکمل خواب آور برای برخورداری از خواب بهتر

سوالات متداول در مورد داروهای خواب آور طبیعی

آیا داروهای خواب آور طبیعی موثر هستند؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از داروهای خواب آور طبیعی ، مانند ملاتونین، موثر هستند. سایر مکمل های گیاهی، مانند ریشه سنبل الطیب و گل ساعتی، نتایج متفاوتی را نشان داده اند. در حالی که برخی از مطالعات و شواهد حکایتی نشان می‌دهند که امکان دارد خواب آورهای طبیعی مفید باشند، تحقیقات بیشتری برای اطمینان بیشتر مورد نیاز است.

آیا داروهای خواب طبیعی ایمن تر از داروهای خواب تجویزی هستند؟

داروهای خواب آورطبیعی مانند 9 موردی که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته‌اند، عموماً ایمن‌تر از داروهای خواب نسخه‌ای هستند زیرا عوارض جانبی کمتری دارند.

با این حال، انتخاب یک محصول با کیفیت از برندی معتبر، مهم است زیرا سازمان غذا و دارو، مکمل های گیاهی را مانند داروها تنظیم نمی کند. به دنبال محصولاتی باشید که توسط آزمایشگاهی مستقل از نظر فلزات سنگین، سموم و آلاینده‌ها آزمایش شده باشد تا ایمنی آنها تضمین شده باشد. همچنین ممکن است بخواهید مکمل های تولید شده در تاسیسات تایید شده شخص ثالث را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، توجه داشته باشید که حتی داروهای خواب آور طبیعی نیز راه حلی کوتاه مدت هستند. اگر مرتباً مشکل خواب دارید، بهتر است با متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا هر گونه بیماری زمینه ای را رد کنید.

آیا خواب آورهای OTC ایمن هستند؟

دیفن هیدرامین و داکسیلامین سوکسینات، آنتی هیستامین هایی هستند که بدون نسخه به فروش می رسند. در حالی که آنها گاهی اوقات به عنوان خواب آور استفاده می شوند، اما کاربرد اصلی آنها نیست. شواهد قوی وجود ندارد که نشان دهنده عملکرد خوب انها در هنگام خواب باشد و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند.

افراد مسن، به ویژه آنهایی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند، نباید از دیفن هیدرامین استفاده کنند.

بهتر است به طور منظم از داروهای خواب آور OTC استفاده نکنید، زیرا انجام این کار می تواند منجر به وابستگی شود. اگر از آن‌ها استفاده می‌کنید، این کار را فقط گهگاه و هر بار بیش از ۲ هفته انجام دهید. اگر مرتباً مشکل خواب دارید، حتماً با متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

حرف آخر داروی مکمل خواب آور

اگر علاقه مند به آزمایش این مکمل ها هستید، می توانید بیشتر آنها را به اشکال مختلف و بصورت آنلاین پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که خواب کیفیت بالا به اندازه خوردن غذاهای مغذی و ورزش منظم، برای سلامت کلی مهم است. با این وجود، بسیاری از افراد در به خواب رفتن مشکل دارند، مکرراً از خواب بیدار می شوند یا وقتی از خواب بیدار می شوند احساس آرامش نمی کنند. این امر حفظ سلامت و تندرستی مطلوب را چالش برانگیز می کند.

قبل از مصرف هر دارویی، سعی کنید شیوه های خواب خوب را در برنامه روزانه تان بگنجانید، مانند دور نگه داشتن وسایل الکترونیکی از اتاق خواب و محدود کردن مصرف کافئین قبل از خواب. مکمل‌های فوق، یکی از راه‌های افزایش احتمالی خواب آرام هستند، اما احتمالاً زمانی مؤثر هستند که در ترکیب با شیوه‌ها و عادات خواب خوب استفاده شوند.