فهرست مطالب

پروپاگاندا یا تبلیغات مردمی، نوعی ارتباط برای ترویج دستور کار یا دیدگاهی خاص می باشد. از تبلیغات برای تأثیرگذاری بر نظرات افراد یا کنترل رفتار آنها استفاده می شود. اغلب، تبلیغات بر اطلاعات نادرست و اشتباه تکیه می کند که در شکل دهی به نظرات مردم بسیار موثر می باشد.

یکی از رایج ترین تکنیک هایی که در تبلیغات مردمی استفاده می شود، لقب دهی است که شامل کاربرد اصطلاحات تحقیرآمیز برای توصیف حریف یا دشمن است. برای مثال، نازی‌ها ، یهودیان را با نام «موش» خطاب می نمایند.

پروپاگاندا در تأثیرگذاری بر نظرات مردم بسیار مؤثر است. به همین دلیل، آگاهی از تکنیک هایی که برای جلوگیری از دستکاری استفاده می شود، مهم است.

هدف پروپاگاندا (propaganda) چیست؟

تبلیغات مردمی برای ترویج دستور کار یا دیدگاهی خاص استفاده می شود. اهداف تبلیغات مردمی متفاوت می باشد، اما اهداف مشترک شامل شکل دادن به نظرات مردم، متقاعد کردن آنها برای حمایت از یک هدف یا نامزد سیاسی خاص، یا تشویق آنها به رفتار به شیوه ای خاص است.

نمونه ای از پروپاگاندا چیست؟

یکی از نمونه های پروپاگاندا، فیلم تبلیغاتی نازی ها به نام «پیروزی اراده» است. این فیلم برای تبلیغ رژیم نازی و تشویق مردم به حمایت از آدولف هیتلر ساخته شده است. این فیلم یکی از موثرترین فیلم های تبلیغاتی مردمی است که تاکنون ساخته شده است.

چگونه از پروپاگاندا (propaganda) در تبلیغات تجاری استفاده می شود؟

تبلیغ‌کنندگان از تکنیک‌های متقاعدکننده برای متقاعد کردن مردم جهت خرید محصولاتشان استفاده می‌کنند. یکی از نمونه های تبلیغات مردمی در تبلیغات تجارتی، کاربرد تاکتیک های ترس است. تبلیغ کنندگان مردم را متقاعد به نیازمندی به محصولی خاص می نمایند تا از نتیجه منفی آن جلوگیری کنند.

یکی دیگر از تکنیک‌های رایج استفاده از بند واگن (bandwagoning) یا توسل به اکثریت است، یعنی تبلیغ‌کنندگان سعی می‌کنند مردم را متقاعد کنند که همه از محصولی خاص استفاده می‌کنند و آنها نیز باید استفاده کنند.

چرا از پروپاگاندا در جنگ استفاده می شود؟

غالبا در زمان جنگ از پروپاگاندا برای شکل دادن به عقاید مردم در مورد دشمن استفاده می شود. می توان از آن برای واداشتن مردم به حمایت از تلاش های جنگی یا دلسرد کردن آنها از حمایت از دشمن  استفاده کرد. غالبا تبلیغات مردمی جنگ بر اطلاعات نادرست و لقب دهی متکی می شود تا به اهداف خود دست یابد..

چگونه از پروپاگاندا (propaganda) در سیاست استفاده می شود؟

اغلب در سیاست ،برای تأثیرگذاری بر نظرات مردم در مورد یک نامزد یا موضوع سیاسی خاص برای ایجاد اضطراب، از پروپاگاندا استفاده می شود.تبلیغات سیاسی ، اشکال مختلفی دارد، اما اغلب بر جذابیت های احساسی، لقب دهی و تاکتیک های ترس متکی است.

یکی از نمونه های پروپاگاندا سیاسی، تبلیغات «قایق سوئیفت» است که برای حمله به جان کری در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 استفاده شد.[3]

برخی از خطرات پروپاگاندا چیست؟

از جمله خطرات پروپاگاندا، استفاده از انها برای شکل دهی موثر به عقاید افراد و استفاده از آنها برای کنترل رفتار مردم است.

همچنین برای گسترش نفرت و تعصب و تحریک خشونت استفاده می شود. همچنین می توان از تبلیغات برای فریب مردم و تضعیف دموکراسی استفاده کرد.

دستگاه های تبلیغاتی

در زیر لیستی از برخی از ابزارهای تبلیغاتی رایج آورده شده است:

 • لقب دهی: نام بردن شامل استفاده از اصطلاحات تحقیرآمیز برای توصیف حریف یا دشمن است.
 • توسل به احساسات: تبلیغات مردمی اغلب بر جذابیت های عاطفی جهت تأثیرگذاری بر نظرات مردم متکی می باشد. به عنوان مثال، تبلیغات از ترس یا خشم برای ترغیب مردم به حمایت از هدفی خاص استفاده می کند.
 • : چشم و هم چشمی: تکنیکی است که از فشار همتایان برای متقاعد کردن افراد برای انجام کاری استفاده می کند. به عنوان مثال، نامزد سیاسی می گوید«همه به من رای می دهند، پس شما هم باید به من رای دهید.»
 • تاکتیک های ترساندن: تاکتیک های ترساندن برای ترساندن افراد بمنظور حمایت از هدفی خاص استفاده می شود. به عنوان مثال، کمپینی به مردم هشدار می دهد که اگر رای ندهند، جنایتکار خطرناکی انتخاب خواهد شد.
 • دستکاری اطلاعات: دستکاری اطلاعات شامل تحریف یا ارائه نادرست حقایق برای تأثیرگذاری بر نظرات مردم است. برای مثال، کمپین سیاسی ممکن است ادعاهای نادرستی در مورد یک مخالف داشته باشد تا او را بد جلوه دهد.
 • استفاده از آمار غلط: استفاده از آمار غلط یا گمراه کننده ، تکنیک تبلیغاتی رایجی است. به عنوان مثال، کمپینی ادعا می کند که اکثر مردم از نامزد خود حمایت می کنند، حتی اگر درست نباشد.
 • دادن وعده های غیرواقعی: دادن وعده های غیرواقعی یکی دیگر از تکنیک های رایج مورد استفاده در تبلیغات است. به عنوان مثال، نامزدی قول پایان فقر را دهد، حتی اگر امکان پذیر نباشد.
 • استفاده از نمادها: اغلب در تبلیغات از نمادها برای نشان دادن ایده یا مفهومی استفاده می کنند. به عنوان مثال، حزب نازی از صلیب شکسته برای نشان دادن اعتقاد خود به خلوص نژادی استفاده کرد.
 • شعارها: شعارها عبارات کوتاه و جذابی هستند که برای خلاصه کردن ایده یا مفهومی به کار می روند. به عنوان مثال، «آمریکا را دوباره بزرگ کنیم» یکی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ بود.
 • افراد ساده: جذابیت مردم ساده تکنیکی است که از افراد عادی و معمولی برای تایید محصول یا نامزدی استفاده می کنند. ایده این است که اگر مردم عادی چیزی را دوست دارند، پس ان چیز باید خوب باشد. به عنوان مثال، کمپین سیاسی در آگهی‌های تبلیغاتی خود از شهروندان عادی برای جلب نظر رأی‌دهندگان استفاده می کند.
 • گواهی نامه ها: گواهی نامه ها تأییدیه هایی از افراد مشهور یا محترم هستند. به عنوان مثال، فردی مشهور ، نامزدی مورد تایید قرار دهد یا پزشکی ، دارویی جدید را تایید کند.
 • انتقال: انتقال تکنیکی است که از تداعی های مثبت استفاده می کند تا یک شی یا شخص را مطلوب تر نشان دهد. برای مثال، کمپین سیاسی از پرچم آمریکا در تبلیغات خود استفاده می کند تا نامزد را میهن پرست جلوه دهد.
 • توجیحات متعدد: توجیهات متعدد، تکنیکی است که فقط اطلاعات مطلوب در مورد شخص یا محصول تحت تبلیغ را ارائه می دهد. به عنوان مثال، شرکت ، فقط نظرات مثبت محصول خود را نشان می دهد و نه نظرات منفی.
 • شعارهای فریبنده: شعارهای فریبنده کلمات یا عباراتی هستند که بار مثبت دارند، اما در واقع بی معنا می باشند. به عنوان مثال، نامزدی بگوید« برای تغییر» است، حتی اگر مشخص نکرده باشد که برای چه نوع تغییری است.
 • کلیشه سازی: کلیشه سازی تکنیکی است که از کلیشه های بیش از حد ساده و اغلب نادرست برای توصیف حریف یا دشمن استفاده می کند.
 • توسل به برجستگی: تکنیکی است که از ایده انحصاری استفاده می کند تا چیزی را مطلوب تر جلوه دهد. به عنوان مثال، شرکت خودروسازی لوکس از شعار “فقط بهترین برای شما” استفاده می کند.
 • زبان بارگذاری شده: زبان بارگذاری شده زبانی است که مملو از احساسات یا معناست. به عنوان مثال، عبارت«طرفدار زندگی» بار عاطفی و اخلاقی دارد.
 • سخنان مکر آمیز: سخنانی هستند که برای گمراه کردن یا فریب مردم طراحی شده اند. به عنوان مثال، عبارت «من نمی گویم X شخص بدی است، اما…» سخنی فریبنده است زیرا به این معنی است که X بدون اینکه واقعاً آن را بگوید، شخص بدی است.

چند نکته برای جلوگیری از دستکاری تبلیغات مردمی چیست؟

برخی از راه‌های جلوگیری از دستکاری تبلیغات مردمی یا پروپاگاندا عبارتند از آگاهی از تکنیک‌های مورد استفاده و ارزیابی انتقادی اطلاعاتی است که می‌بینید.

همچنین مهم است که به دنبال منابع متعدد اطلاعاتی باشید و قبل از هر تصمیمی حقایق را تأیید کنید. در نهایت، همیشه نسبت به جذابیت‌های احساسی شک داشته باشید و در مورد اینکه آیا اطلاعات ارائه شده دقیق هستند یا خیر، شک کنید.

حرف آخر پروپاگاندا

اگر نگران این هستید که تحت تاثیر پروپاگاندا می باشید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تکنیک های مورد استفاده را به خود آموزش دهید از راه های تحریف اطلاعات آگاه باشید تا به راحتی متوجه تحت تاثیر قرارگیری خود شوید و خود را آگاه کنید.