فهرست مطالب

زن ستیزی عبارتست از مجازات زنان به دلیل به چالش کشیدن سلطه مرد است که امکان دارد ریشه در نفرت از زنان داشته باشد، اما به منزله تبعیض جنسیتی نیست. غالبا ،زن ستیزی با تبعیض جنسی یا تنفر از زنان درآمیخته می شود. این اصطلاحی است که اغلب برای توصیف اعمال خشونت آمیز شدید علیه زنان استفاده می شود.

با این حال، چنین کلماتی اغلب با تغییر فرهنگ تکامل یافتند که در سال 2012 با سخنرانی جولیا گیلارد  هنگام خدمت به عنوان نخست وزیر در پارلمان استرالیا شکل گرفت، هنگامی که رفتار رهبر مخالفان را زن ستیزانه خواند.

فرهنگ لغت استرالیایی مک کواری به گسترش تعریف خود در مورد زن ستیزی پرداخت تا پس از این رویداد به تعصب ریشه‌دار علیه زنان اشاره کند.

در سال  2015، مطالعه‌ای به تحلیل  216 مقاله  منتشر شده در هفته پس از سخنرانی گیلارد در رسانه‌ها پرداخت تا به بررسی نحوه رد، به حداقل رساندن و تضعیف اتهام زن‌ستیزی بپردازد و دریافت که « ساختارهای غالب نه تنها در خدمت حفظ و توجیه نابرابری‌های جنسیتی هستند ، بلکه در سمت بازتولید و تداوم آنها نیز عمل می کنند».

همانطور که این حادثه و تحقیقات بعدی نشان می دهد، زن ستیزی زنان را در دوراهی زیانبار ایدئولوژیکی قرار می دهد: زنان هنگام تلاش برای مقابله با زن ستیزی با چالش هایی مواجه می شوند، اما با نادیده گرفتن زن ستیزی نیز با موانعی روبرو می شوند، زیرا این نادیده انگاری به تداوم دیدگاه ها و رفتارهای زن ستیزانه اجازه می دهد.

 نظریه های روانکاوی زیگموند فروید در مورد زنان

نحوه تشخیص زن ستیزی

گاهی اوقات زن ستیزی آشکار و واضح به چشم می خورد، اما امکان دارد پنهان و موذیانه نیز باشد. برخی از نشانه های رفتار و نگرش زن ستیزانه عبارتند از:

 • ابراز تنفر از زنان
 • بیان آشکار یا آزار و اذیت زنان
 • حمایت از مردان به بهای ستیز با زنان
 • اعتقاد قوی به نقش های سفت و سخت جنسیتی
 • عدم احترام گذاری به وقت و تلاش زنان
 • نادیده گرفتن یا صحبت کردن در مورد زنان
 • رد عقاید زنان
 • گرفتن ایده های زنان اما امتناع از اعتبار دادن به آنها
 • قطع مکرر صحبت زنان هنگام صحبت کردن
 • سرزنش زنان به خاطر درگیری و انتظار از زنان در جهت حفظ هماهنگی اجتماعی
 • تنبیه زنان به دلیل اعتراض شان به تبعیض جنسی

موارد فوق در برگیرنده نمونه هایی از زن ستیزی هستند، اما باید به خاطر داشت که این موارد تنها نمونه کوچکی از نحوه بیان این نگرش هاست. در حالی که چنین رفتارهایی اغلب توسط مردان نشان داده می شود، اغلب، زن ستیزی درونی سبب مشارکت زنان دیگر در این رفتارها می شود.

منطق زن ستیزی

کیت مان در کتابش با نام دختر پایین: با ارجاع به خشونت الیوت راجر در کالیفرنیا در می 2014 و محکومیت 20 سال برای پوروی پاتل به دلیل جنین کشی در ایندیانا، به توضیح منطق زن ستیزی، تاثیری که عملکرد زن ستیزی در افزایش سلطه مردان دارد،پرداخت.

چنین نمونه‌هایی نشان می‌دهند که چرا افرادی که مطابق با سلسله‌مراتب‌های جنسیتی اجتماعی نمی باشند، با توجه به وجودشان برای ایجاد اختلال در سیستم‌های مردسالاری، در معرض خطر ویژه‌ای از زن‌ستیزی قرار می گیرند.

تبعیض جنسی در برابر زن ستیزی

مان به بیان تفاوت بین تبعیض جنسیتی و زن ستیزی پرداخت و توضیح می دهد که «تبعیض جنسیتی، شاخه ای از ایدئولوژی مردسالارانه می باشد که نظم اجتماعی مردسالارانه را توجیه و منطقی می کند، در حالی که زن ستیزی نظامی است که هنجارها و انتظارات حاکم بر آن را کنترل و اجرا می کند.»

به عبارت دیگر، تبعیض جنسیتی، توجیهی برای دستورات پدرسالارانه است، در حالی که زن ستیزی شامل هنجارها و انتظاراتی است که به اجرای آن کمک می کند.

زنان به مقابله با آسیب های زن ستیزی وارده توسط مردان مبادرت می ورزند. پس از رویارویی با این نگرش ها و اعمال ظالمانه، زنان به نوبه خود به درونی سازی این باورها می پردازند.

این بدان معناست که مردان تنها کسانی نیستند که باورهای زن ستیزانه را تداوم می بخشند. زنانی که به تقویت وضعیت موجود کمک می کنند، پاداش می گیرند، در حالی که زنانی که آن را به چالش می کشند یا تهدیدی برای زن ستیزی به شمار می آیند تحت مجازات قرار می گیرند.

در نتیجه این درونی‌سازی به حفظ آرامش خود و سایر جنسیت‌های به حاشیه رانده شده کمک می کند تا قربانی خشونت زن‌ستیزانه مردان نشوند.

Flat style vector illustration, discuss social network, news, chat, dialogue speech bubbles

علل زن ستیزی

زن ستیزی نگرشی است که به دلیل تجربیات، تربیت، تأثیرات اجتماعی و هنجارهای فرهنگی ایجاد می شود. برخی از عواملی که در ایجاد زن ستیزی نقش دارند عبارتند از:

تجارب: مشاهده رفتارهای زن‌ستیزانه در دوران کودکی، بهره‌مندی از چنین باورهایی، برخورداری از الگوهای زن‌ستیزانه و سایر باورهای همسو با زن‌ستیزی، از جمله مواردی هستند که در این امر نقش دارند.

تربیت: غالبا بزرگ شدن در خانواده ای که در معرض انواع زن ستیزی می باشد عامل مهمی در توسعه این نگرش هاست. محققان نشان داده‌اند که در معرض قرارگیری با خشونت خانگی و آزار عاطفی در دوران کودکی مرتبط با تبعیض جنسی، زن‌ستیزی و خشونت علیه زنان می باشد.

عوامل فرهنگی: نگرش های فرهنگی در مورد زنان نیز می تواند نقش داشته باشد. نگرش‌های مذهبی، که زنان را پست‌تر، مطیع یا گناه‌کار بیان می نماید، کمکی در جهت تحقیر و بدرفتاری در قبال زنان است.

تاثیر زن ستیزی

شواهد به دست آمده نشان می دهد که زن ستیزی بر سلامت روان و رفاه اثرگذار است. طی یافته های مطالعه ای  نشان داده شد که زنان تحت تبعیض جنسی قرار گرفته با موارد ذیل روبرو می شوند:

 • افزایش خطر ابتلا به افسردگی بالینی
 • ناراحتی روانی بیشتر
 • عملکرد ذهنی بدتر
 • وضعیت سلامت ضعیف تر
 • رضایت کمتر از زندگی

زنان با احتمال بیشتری دچار بیماریهای مختلف سلامت روان از جمله اضطراب، افسردگی، PTSD و اختلالات خوردن می شوند. برخی از این تفاوت ها مرتبط با تفاوت های بیولوژیکی می باشد. با این حال، احتمالاً نابرابری تحت تأثیر عواملی مانند در معرض قرار گیری با استرس مزمن و آسیب های ناشی از  تبعیض جنسیت ، زن ستیزی و نابرابری جنسیتی است.

ریز پرخاشگری های جنسی مرتبط با اضطراب، افسردگی، خشم و اعتماد به نفس پایین و در معرض قرار گرفتن طولانی مدت با علائم تروما است.

زن ستیزی آنلاین در سرفصل رسانه ها

زمانی که زن ستیزی از طریق رسانه های اجتماعی و دیگر پلتفرم های آنلاین تداوم یابد، نتایج خطرناکی به همراه دارد.

طبق مقاله ژورنالی سال 2015، هشتک گیمرگیت به حوادثی اشاره دارد که به دنبال پست وبلاگی ارون جونی در 8 اوت 2014،بیان شد که زوئی کوین(برنامه نویس بازی کامپیوتری) را به اشتباه متهم به هم خوابی با منتقد بازی برای بررسی مثبت بازی به نام تلاش افسردگی نمود.

اتهامات وی منجر به آزار و اذیت آنلاین و آفلاین این زن شد، زیرا آدرس منزل و شماره تلفن وی منتشر شد و وی مورد تجاوز و تهدید به مرگ قرار گرفت. کمپین آزار و اذیت هشتگ گیمرگیت به سرعت به سایر زنان برجسته در صنعت بازی های ویدیویی، از جمله برایانا وو و آنیتا سرکیسیان گسترش یافت.

پیامدهای خشونت آمیز آزار و اذیت آنلاین بسیار فراتر از فضاهای دیجیتالی آغاز شده است. تعدادی از منتقدان هشتک گیمرگیت «ضربه سختی خوردند» ، به این معنی که غریبه‌ها تماس‌های جعلی با پلیس برقرار می کردند و تیم‌های SWAT را به خانه منتقدان فرستادند.

مقاله ژورنالی سال 2018 به بررسی شایع بودن زن ستیزی در فضای آنلاین می پردازد و با سایر اعمال ظالمانه از جمله برتری سفیدپوستان، تضاد عجیب و غریب، توانایی گرایی و غیره همسو می شود.

بر اساس داده‌های سال 2017، مرکز تحقیقاتی پیو دریافت که نگرش نسبت به آزار و اذیت آنلاین بر اساس جنسیت متفاوت است، زیرا 70 درصد زنان احساس می‌کنند که «مشکلی بزرگ» است، در حالی که تنها 54 درصد از مردان آن را بزرگ می پندارند و 63 درصد از زنان احساس می‌کردند که احساس امنیت آنلاین مهم‌تر از اشتراک‌گذاری آزادانه نظرات است، در حالی که تنها 43 درصد از مردان چنین احساسی داشتند.

تجربیات و نگرش ها سبب افزایش زن ستیزی می شود هنگامی که جنسیت های به حاشیه رانده شده ای که از آسیب های زن ستیزی رنج می برند در مقابل مردانی قرار می گیرند که موضوع آزار و اذیت آنلاین را به نفع آزادی بیان به حداقل می رسانند، چنین تخلفاتی ادامه می یابد.

انواع زن ستیزی

چند نوع زن ستیزی شناسایی شده است

Misogynoir (طن ستیزی نسبت به زنان سیاه پوست):

زیر نمونه خاصی از زن ستیزی می باشد که مرتبط با تحقیر و تعصب خاص برعلیه زنان سیاه پوست می باشد.  در سال 2018، مویا بیلی و ترودی ،زن سیاه پوستی که نقش مهمی در تعریف زن ستیزی سیاه پوست  و حمایت از این اطلاح را داشت،این عبارت را چنین توصیف می نماید« زن ستیزی نژاد پرستانه ضد سیاه پوست که زنان سیاه پوست تجربه نمودند»  و در مورد نحوه عملکرد این عبارت بحث نمود.

افراد زن ستیز علیرغم بیان آشکار پدیده زن ستیزی، به فعالیت خود در آزاررساندن به زنان سیاه پوست ادامه می دادند. متاسفانه جنسیتهای در حاشیه که بواسطه سایر موارد از قبیل سیاه بودن و عجیب غریب بودن مورد تعدی قرار می گیرند با توجه به نحوه به چالش کشیده شدن سلسله مراتب جنسیتی در خطر بیشتر زن ستیزی سیاه پوستی می باشند .

مان برای نشان دادن رفتار زن ستیزی در محیط کار به بررسی ماجرای دانیل هولتزکلاو« افسر پلیس متجاوز زنجیره ای در اوکلاهاما سیتی که اقدام به شکار زنان سیاه پوست دارای سوابق کیفری می نمود با این باور که هیچ راه حل قانونی برای آنها وجود ندارد» پرداخت.

بدین طریق مدتها بعد از اقدامات خشونت جنسی این فرد نسبت به زنان سیاه پوست، در مقالات و مستندات ،ناتوانی او از این گونه تجاوزات توسط عزیزان و شاهدان معتبر ثابت گردید .

متاسفانه زنان سیاه پوست به علت همسویی با ضد سیاه پوستی همچنان با خطرات آسیب دیدگی بیشتری مواجه می شوند و در زمان تلاش برای کسب عدالت با موانع بیشتری رویرو می شوند.

ترنس‌جنسی

ترنس‌جنسی به تعصب، نفرت و ظلم و ستم به زنان ترنس‌جندر و زنان ترنس‌ اشاره دارد.

مطالعه سال 2018 که توسط مددکار اجتماعی ژاپنی-آمریکایی غیر عادی بر روی زنان بزرگسال ترنس در شهر نیویورک انجام شد، نشان داد که «آزمودنی ها  تجارب قربانی شدن خود را با شمول نگرش ها و رفتارهای زن ستیزانه همراه با نمایشهای ترنس هراسی ناشی از بی ارزش پنداری، خرافات پنداری و عینیت بخشیدن بطور برجسته نشان دادند».

همانطور که این تحقیق کیفی نشان می دهد، زنان ترنس رنگین پوست در معرض خطر بیشتر آسیبهای ترنس هراسی، زن ستیزی، و برتری نژاد سفید قرار دارند. همه این تهدیدات متقاطع در موارد دخیل می گردند:

 • کم کاری
 • فقر
 • دغدغه های مسکن
 • چالش های سلامت
 • مسائل حقوقی
 • قربانی شدن

Seamless pattern of many different people profile heads Vector background.

نکاتی برای مقابله با زن ستیزی

مقابله با زن ستیزی آسان نیست، اما برخی از استراتژی ها مفید واقع می شوند. اقداماتی که می توانید برای مراقبت از خود و افرادی که با رفتارهای زن ستیزانه روبرو هستند انجام دهید عبارتند از:

 • رفتار زن ستیزی را نادیده نگیرید: وقتی رفتار زن ستیزانه را می بینید، شخص را مورد خطاب قرار دهید و به وضوح نشان دهید که رفتارش قابل قبول نیست.
 • گزارش رفتارهای زن ستیزی: در محیط کاری، با مدیر یا بخش منابع انسانی در این باره صحبت کنید.
 • محل را ترک کنید: تعیین حد و مرز می تواند مفید می باشد، اما اغلب بهتر است در صورت امکان محل را ترک کنید.
 • فضاهای امنی ایجاد کنید: همه زنان را حمایت و پشتیبانی دهید. برای آگاهی بیشتر از اثرات مخرب زن ستیزی درونی و اینکه چگونه می تواند منجر به مجازات زنانی شود که وضعیت موجود مردسالارانه را به چالش می کشند، بیشتر آگاه شوید.
 • مراقب خود باشید: راهکارهای مراقبت و آرام سازی خود جهت مقابله با استرس را تمرین کنید.

اگر زن ستیزی باعث ناراحتی یا اختلال در زندگی شما می شود، گفتگو با متخصص سلامت روان نیز مفید می باشد. آنها به پردازش تجربیات تان ، توسعه استراتژی های مقابله ای جدید و کشف ایده هایی برای نحوه برخورد با رفتار زن ستیزانه کمک می نمایند

حرف آخر

علیرغم وجود آسیب های فراگیر زن ستیزی که در اینجا به مرور آنها پرداختیم ،متوجه می شوید که افراد در پرداختن مستقیم به این موضوع مردد هستند، حتی زمانی که در موقعیت های امتیاز نسبی، مانند زن سفیدپوست ثروتمندی که بخشی از تداوم این سیستم ظالمانه را در برمی گیرد.

در نهایت، در هنگام مواجهه با آن، نیازهای منحصر به فرد خود و چالش‌های مربوط را بررسی کنید، زیرا کسانی که با زن‌ستیزی مخالفت کرده‌اند، اغلب در نتیجه طرز فکرشان، با واکنش‌های شدیدی مواجه می‌شوند.

متأسفانه، در حالی که قابل درک است که چرا مخالفان زن ستیزی از مخالفت مستقیم با زن ستیزی هراس دارند، به ویژه با توجه به نحوه تاثیرگذاری این امر بر سلامت روان ، چنین اجتنابی سبب کمک فزاینده به وارد نمودن آسیبهای بیشتر بر آسیب پذیرترین هویت های به حاشیه رانده شده، مانند زنان ترنس سیاه پوست می باشد که خطر بالای به قتل رساندن آنها به دلیل واقعیت خشن خشونت ستیز با زن ترنس است که هنوز سبب وارد شدن آسیب نامتناسب به آنها می شود.