فهرست مطالب

انگیزه چیست و چطور با انگیزه شویم؟ احتمالاً افرادی را می شناسید که سال هاست کارهای مشابهی انجام می دهند و به نظر می رسد مشکلی در راکد ماندن ندارند. به نظر می رسد که آنها با عدم پیشروی خودشان در امر ازدواج، شغل، یا تلاش های شخصی خویش به سمت بهتر شدن کنار می آیند.

از سوی دیگر مطمئنم که شما افرادی را می شناسید که بر تنظیم اهداف مثبت متمرکز می باشند و دائماً در صدد سوق دهی خویش به سمت ارتفاعات می باشند. به نظر می رسد این افراد در موقعیتهایی چون  ترفیع شغلی، تشکیل خانواده، جشن گرفتن نقاط عطف ازدواج، مسافرت بیشتر یا رفتن دوباره به مدرسه  دائماً در صدد پیشروی به سمتی می باشند که سبب بهبود در زندگیشان می شود.

بنابراین تفاوت بین این دو نوع فرد در چیست؟

واقعاً انگیزه چیست؟ 

 کاری که شما احساس می کنید قادر به انجام آن هستید به یک چیز خلاصه می شود: انگیزه.  این نیرو یا فقدان آن ، شما را به جلو می برد تا بر چالش ها و موانع رسیدن به اهداف خود غلبه کنید.

بدون انگیزه، پس از چندیتن بار عدم موفقیت در کاری، یا حتی در اولین چالش سختی که پیش رو دارید، تسلیم خواهید شد.  یا درست همان جایی که هستید می مانید: ناراضی هستید اما کاری برای پیشرفت انجام نمی دهید.

چه متوجه شوید یا نه، انگیزه نیروی عظیمی در زندگی شماست و باید از آن استفاده کنید تا از هر کاری که روزانه انجام می دهید، پیشی بگیرید و در واقع از آن لذت ببرید. اگر این فکر در سرتان می گذرد که «من به انگیزه نیاز دارم» بایستی مراحل خاصی را طی نمایید.

متأسفانه، بسیاری به تعمیم بیش از حد کلمه انگیزه مبادرت ورزیدند.  ما به داشتن انگیزه یا بی انگیزه بودن به عنوان حالت ساده «بله» یا «خیر» فکر می کنیم.

 اما انگیزه ، تغییر تلقی نمی شود بلکه نوعی جریان است.

انگیزه چیست و چطور با انگیزه شویم؟

جریان انگیزه

برای اینکه احساس انگیزه کنید، باید فراتر از سطح شیرجه بزنید.  فقط خواندن یک نقل قول انگیزشی، تشویق شدن توسط دوستان یا مربی ، یا نوشتن لیست کوتاهی از کارهایی که باید انجام دهید، به شما در ایجاد انگیزه پایدار در دراز مدت کمک نمی کند.

شما می توانید به انگیزه ای فکر کنید که می خواهیم مانند خورشید (خودپایدار و طولانی مدت) به آن دست پیدا کنیم، که ورود دائمی انرژی به تمام موجودات روی زمین را تامین می کند.  درست مانند خورشید، «موتور انگیزشی» شما از لایه های مختلفی برخوردارست که از هسته شروع می شود و تا سطح گسترده می شود.سطح چیزی است که شما می بینید، اما فرآیند واقعی از هسته (انگیزه درونی شما) هدایت می شود و مهمترین بخش محسوب می شود.

اگر بتوانید موتور انگیزشی خودپایداری ایجاد کنید، قادر به یافتن معنای بیشتری در زندگی خواهید بود و از هر دقیقه کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید، که باعث می‌شود نقش‌ها و مسئولیت‌های شما را کمتر به امور روزمره شباهت می نماید.

  بیش از حد غرق چیزی که نیاز به انجامش دارید شده اید؟

اجازه دهید با تقسیم موتور انگیزه به 3 قسمت، به شما  در درک بهتر جریان انگیزه کمک نمایم:

  1. هسته- هدف
  2. پشتیبانی- توانمندسازها
  3. سطح – تأیید

انگیزه چیست و چطور با انگیزه شویم؟

 لایه بیرونی انگیزه: سطح

بیرونی ترین لایه که با نام  لایه تایید شناخته می شود در برگیرنده هر نوع شناخت بیرونی می باشد که به شما انگیزه می دهد.  ممکن است به شکل احترام یا به رسمیت شناخته شدن ، مانند تعریف و تمجید، باشد.

یا می تواند حمایت عاطفی از طریق تشویق، بازخورد و انتقاد سازنده باشد. همچنین می تواند وابستگی باشد، جاییکه شما همراهان یا دوستان مشترکی دارید که از هدف یا بار مشترکی برخوردارند.

مطالعه اخیر نشان داد که «پاداش ها، تاثیر مثبتی بر انگیزه کاری دارند اما هیچ رابطه معنی داری بین پاداش و رضایت شغلی وجود نداشت».

بنابراین، مهم است بدانید که پاداش‌ها به شما انگیزه می‌دهند، اما لزوماً در موقعیت‌های نامطلوب شما را شادتر نمی‌کنند.

 این همان چیزی است که هنگام نگریستن به افراد از ظاهرشان در می یابید. شما به مشاهده تایید، احترام و شناخت بیرونی که کسب نمودند، می پردازید.

انگیزه چیست و چطور با انگیزه شویم؟

لایه میانی انگیزه: پشتیبانی

اصولا، لایه دوم موتور انگیزشی (که با نام توانمندسازها شناخته می شود) پشتیبانی کننده اهداف شما می باشند.  آنها می توانند هسته انگیزه شما را بزرگتر کنند یا به حرکتی که ایجاد می کنید سرعت بخشند. اصولاً شرایط مساعدی را برای پیشروی آرام کارها مهیا می سازند.

  اگر می خواهید از نحوه انگیزه یابی اطلاعاتی کسب نمایید، توانمندسازهای مثبت، کلید این امر تلقی می شوند که شامل دوستان و خانواده یا هر شبکه پشتیبانی می باشد که در زندگی ایجاد کرده اید .

  درونی ترین لایه انگیزه: هسته

اما آنچه از همه مهمتر است و نیروی محرکه واقعی در پس جریان انگیزه را تشکیل می دهد، درونی ترین هسته، یعنی هدف شماست.  هدف شما چیزی است که افراد با انگیزه را از بی انگیزه ها، افراد موفق را از افراد شکست خورده، شاد را از ناشاد متمایز می کند.

 هسته انگیزشی شما، هدف شماست و دو چیز آن را حفظ می کند: معنی داشتن و حرکت رو به جلو.  با استفاده از این دو به عنوان پایه، شما از منبع انرژی برخوردار خواهید بود که به طور نامحدود انرژی انگیزشی شما را تغذیه می کند.

لایه میانی انگیزه: پشتیبانی

 حفظ انگیزه اصلی شما – هدف شما

معنا داشتن ، موضوعی ساده است.  اگر می خواهید به فراگیری نحوه انگیزه یابی بپردازید، فقط یک سوال از خود بپرسید: چرا؟

چرا هدف خاصی را دنبال می کنید؟ اگر دلیل شما مبهم یا نامشخص باشد، پس انرژی انگیزشی شما همان خواهد بود. در حالی که انگیزه ،انرژی انجام کار را به شما می دهد، بایستی انرژی در جایی متمرکز شود. بنابراین اگر معنا نداشته باشید، هیچ جهتی برای تمرکز انرژی شما وجود ندارد.

با این حال، برخورداری از هدف معنادار به این معنا نیست که باید دنیا را تغییر دهید یا تأثیر زیادی بر جامعه داشته باشید.  راز کار معنادار، ساده است: باید برای چیزی یا شخصی که برای شما مهم است ارزش ایجاد کند.

 طی مطالعه بعمل آمده،خلاقیت ، به عنوان یکی از راه‌های احتمالی رسیدن به معنا پیشنهاد شد و بیان گردید که: «بسیاری از مفاهیم اصلی در کار بر اساس معنای زندگی، مانند نیاز به انسجام، اهمیت و هدف یا میل به جاودانگی نمادین می باشند که از طریق فعالیت خلاق قابل دستیابی است.

مورد بعدی ، حرکت رو به جلو است .  به طور خلاصه، به معنای ادامه حرکت است. مانند گلوله برفی، انگیزه برای پیشرفت، سبب ایجاد شتاب می شود. بنابراین برای حفظ این موضوع، باید به حرکت ادامه دهید.

خبر خوب این است که پیشرفت شما نباید به قدری زیاد باشد که بتوانید آن را تشخیص دهید.  مقدار پیشرفت اندک می تواند به همان اندازه ای که رخ می دهد، انگیزه بخش باشد.  مانند رانندگی با ماشین، اگر در حالت توقف کامل هستید، ممکن است واقعا بی تاب باشید.  اما اگر به سمت جلو حرکت کنید این بی تابی کاهش می یابد، حتی اگر حرکت آهسته‌ای داشته باشید.

ایجاد شاخص ساده پیشرفت، مانند چک لیست ها یا نقاط عطف، راه عالی تجسم بردهای کوچک (و بزرگ) شماست.  آنها مغز شما را تحریک می کنند تا آنها را بشناسید و به رسمیت بشناسید و انرژی انگیزشی کمی به شما می دهند.

به همین دلیل است که بازی های ویدیویی بسیار اعتیاد آور هستند!  همه جا پر از شاخص های پیشرفت هستند. حتی اگر پیشرفت کاملا مجازی است، هنوز هم از توان فعالسازی مراکز انگیزشی مغزتان برخوردارند.

 حفظ انگیزه اصلی شما - هدف شما

 نحوه انگیزه گیری انگیزه روزانه

  1. به آنچه سبب حرکت روزانه تان می شود پی برید

چرا امروز کمی وقت نمی گذارید و نگاهی سریع به جایی که در حال حاضر هستید ندارید؟  جنبه ای از زندگی خود را که تمایل به پیشرفت بیشتر در آن بخش داید را در نظر بگیرید.

برای مثال، امکان دارد جنبه شغل فعلی را در نظر بگیرید. با چرایی شروع کنید . دلایلتان درمورد انتخاب شغل را بنویسید.

سپس، به هسته انگیزه خود فکر کنید: هدف تان. در مورد اینکه چه چیزی سبب معنادهی به شغلتان می شود و چه چیزهایی به پیشروی شما در زندگی کمک می نماید، بنویسید.

هنگامی که به این نکات دست یافتید، زمان مقایسه است.  آیا شغل فعلی شما به شما کمک می کند تا به سمت هدفی که نوشته اید پیش روید؟

 اگر چنین است، شما در مسیر درستی هستید. اگر اینطور نیست، یا اگر متوجه شده اید که زندگی شما آنطور که می خواهید پیش نمی رود، وحشت نکنید.  ابزارهایی وجود دارند که می توانند به شما در عبور از این مسیر کمک کنند.

 تمام تلاش خود را برای عدم تمرکز بر امور منفی نمایید. اهداف خود را مرور کنید و خود را در جهت مثبت هدف قرار دهید، حتی اگر به این معنی باشد که از کوچک شروع کرده اید.

  1. رویکرد خود را تغییر دهید و تسلیم نشوید

 وقتی چیزی درست به نظر نمی رسد، اگر می خواهید نحوه انگیزه یابی را فرا گیرید، همیشه زمان خوبی است که لحظه ای وقت بگذارید و به دنبال رویکردی متفاوت باشید.

امکان دارد همه چیز را به درستی و بطورکارآمد انجام دهید، اما چنین رویکردی لزوما انگیزه بخش نیست. اغلب اوقات، می توانید ترفندهای واضحی در رویکرد فعلی خود بیابید که هم تجربه شما را تغییر می دهد و هم فرصت های جدیدی را برای شما باز می کند.

 به همین دلیل است که اگر واقعاً می خواهید به هدف خود برسید، گفتن «یک راه یا روش دیگر» بسیار رایج است، همیشه راهی وجود دارد.  و به احتمال زیاد، بیش از یک راه وجود دارد.

 اگر روش خاصی برای شما کارساز نبود، روش دیگری بیابید و به تلاش خود ادامه دهید تا زمانی که رویکردی را بیابید که هم انگیزه شما را حفظ کند و هم به نتایج دلخواهتان برسد.

رویکرد خود را تغییر دهید و تسلیم نشوید

  1. پیشرفت خود را بشناسید

هر چیزی که ممکن است روی آن کار کنید را می توان به راحتی به بخش ها و مراحل کوچکتر تقسیم کرد.  اکثر اهداف بزرگ یا بلند مدت، تقسیم فرآیند انجام آنها به وظایف و نقاط عطف کوچکتر، کاملاً طبیعی است.  چند دلیل در پس انجام این کار وجود دارد و یکی از آنها ردیابی پیشرفت شماست.

  ما در اکثر فعالیت ها به طور خودکار در پی پیشرفت خود هستیم، اما برای اینکه با انگیزه بمانید، باید پیشرفت خود را تشخیص دهید، نه اینکه صرفاً آن را دنبال کنید. ردیابی، صرفاً توجه به این است که به مرحله خاصی از فرآیند رسیده اید. تشخیص این است که زمانی را صرف نگریستن به تصویر بزرگتر نمایید و تشخیص دهید که دقیقاً کجا هستید و چقدر کارهای بیشتری برای انجام دادن دارید.

 برای مثال، اگر قصد دارید کتابی بخوانید، همیشه با مرور فهرست مطالب شروع کنید. آشنایی با عناوین فصل ها و به خاطر سپردن تعداد کل آنها، تشخیص پیشرفت خود در حین خواندن را آسان تر می کند. قبل از شروع خواندن کتاب، مشخص نمایید که کتابتان چند صفحه دارد چرا که ایده خوبی است.  به نوعی، طبیعت انسان این است که همیشه بخواهد اتفاقات کوتاه مدت یا حتی یکباره رخ دهد. حتی اگر کارهای پیچیده را به اقدامات ساده‌تر تقسیم کنیم، تا زمانی که همه چیز انجام نشده و کار به طور کامل تکمیل نشده باشد، رضایت کامل را احساس نمی‌کنیم.

با این حال، در اکثر سناریوها، کار به قدری گسترده است که چنین رویکردی مدتها قبل از اینکه فرصتی برای رسیدن به هدف خود داشته باشید، تمام انگیزه را از شما تخلیه می کند.  به همین دلیل مهم است که همیشه قدم های کوچک بردارید و پیشرفت های مثبت انجام شده را تشخیص دهید. این روش همان روش انگیزه مند نگه داشتن خویشتن در دراز مدت است.

رویکرد خود را تغییر دهید و تسلیم نشوید

  1. به خود پاداش دهید

آیا در مورد انجام کاری احساس ناراحتی می کنید؟  از ایده کار کردن بر کاری خاص می ترسید؟  از کل ایده کار متنفرید؟

از همان ابتدا، روی برخی از موارد قابل تحویل که پاداش گرفتن را برایتان توجیه می کند، توافق کنید.  به محض دریافت یکی از نتایج مورد توافق ، زمانی را صرف پاداش دادن به خود نمایید.پاداش دهی سبب ایجاد انگیزه های بیرونی می شوند و به شما کمک می کند تا در دراز مدت انگیزه داشته باشید.

در برخی از کارها، فقط استراحت و آرام سازی برای چند دقیقه، مفید است.  در کارهای دیگر، ممکن است بخواهید یک فنجان قهوه تازه بخورید و حتی برای خودتان دسری آماده نمایید.

حتی در کارهای بزرگتر و سخت تر، با انجام کارهای لذت بخش تر، مانند رفتن به سینما، سفر به مکانی خوب، یا حتی خرید چیزی برای خود، به خود پاداش دهید.

هر چه برای پیشرفتی که حاصل نمودید ،پاداش بیشتری به خودتان دهید، انگیزه بیشتری برای رسیدن به نقاط عطف جدید خواهید داشت.

افکار نهایی در مورد انگیزه مند ماندن

افکار نهایی در مورد انگیزه مند ماندن

 لازم نیست که شادی، اصطلاح یا توهمی مبهم باشد که دائماً بدون هیچ پایانی به دنبال آن هستید.  با یافتن انگیزه واقعی خود، یک قدم به درک خوشبختی خود و یافتن معنی در هر کاری که انجام می دهید نزدیک تر خواهید شد.

ممکن است راه حل های زیادی را برای با انگیزه ماندن امتحان کرده باشید انگیزه بمانید و متوجه شوید که هیچ کدام از آنها تاثیر واقعی ندارند.  علت این است که این راه حلها، سبب وقوع تغییرات تدریجی می شوند و تغییر دائمی نیاز به رویکرد کلی نگر دارد که نیاز به چیزی بیش از تمرکز بر حوزه ای از زندگی یا تغییر بخشی از روال یا اقداماتتان دارد.

 شما خواهان ایجاد تغییری اساسی می باشید، اما این تغییر،بسان سرزمین بزرگ و ناشناخته ای است که نمی توانید در این مرحله از زندگی خود به آن بپردازید.

 حقیقت این است که بردن زندگی خود به مرحله بعدی لازم نیست پیچیده باشد.  بنابراین، اگر می خواهید اولین قدم را برای رسیدن به هدف زندگی تان بردارید، اکنون زمان یادگیری نحوه انگیزه یابی فرا رسیده است !

  انگیزه، نیرو یا فقدان آن است که شما را برای غلبه بر چالش ها و موانع جهت رسیدن به اهداف تان به جلو سوق می دهد.

بدون انگیزه، پس از چند تلاش ناموفق، یا حتی در اولین چالش سختی که برایتان رخ می دهد، تسلیم خواهید شد.

انگیزه ، جریان است.  اگر بتوانید موتور انگیزشی خودپایداری ایجاد کنید، توان یافتن معنای بیشتر در زندگیتان را خواهید داشت و از هر دقیقه کاری که انجام می‌دهید لذت می برید و نقش‌ها و مسئولیت‌های شما کمتر جنبه روزمرگی به خود می گیرند.

  نیروی محرکه واقعی پشت جریان انگیزه ، درونی ترین هسته،یعنی هدف شماست.  هدف شما چیزی است که افراد انگیزه دار را از بی انگیزه ها، افراد موفق را از افراد شکست خورده، اشخاص شاد را از ناشاد متمایز می کند.

به آنچه سبب تحریک تان می شود فکر کنید. آیا کاری را انجام می دهید که واقعاً به آن اهمیت می دهید؟  وقتی چیزی درست نیست، لحظه ای وقت بگذارید و به دنبال رویکردی متفاوت باشید – ترفندهای رویکرد فعلی تان سبب تغییر در تجربه تان می شود و فرصت های جدیدی را برای شما ایجاد می کند.

همیشه قدم های کوچک بردارید و پیشرفت های مثبت انجام شده را تشخیص دهید.  این روش،روشی برای بلندمدت نگه داشتن انگیزه تان است.