فهرست مطالب

وقتی در حال مقابله با افسردگی تان هستید، غرق شدن در تماشای فیلمی خوب به عنوان حواس پرتی درمانی محسوب می شود. فیلم‌ها مواردی را در مورد افسردگی به عزیزان و دوستان (یا سایر بیماری‌های روانی جدی) آموزش می دهند. در اینجا لیستی از فیلمهایی که باید تماشا کنیم ارائه شده است.

قطعاً بیماری روانی می‌تواند زمینه را برای درام جذاب فراهم کند، به همین دلیل است که داستان‌های زیادی درباره شخصیت‌های افسرده، مضطرب و/یا شید وجود دارد. رشته روانپزشکی مطالب جالب زیادی را به نویسندگان، بازیگران و تهیه کنندگان ارائه نموده است تا راجع به آنها کار کنند.

نحوه کمک فیلم ها به سلامت روان

فیلم ها قدرت گریزگری دارند. تلنگری خوب  ما را به گذشته برمی گرداند، ما را در مرکز ماجراجویی هیجان‌انگیزی قرار می دهد، یا ما را در بعد  زمانی دیگری به جلو سوق می دهد و ساعت‌ها ما را غرق در فیلم می نماید – بارهای زندگی واقعی که بر دوش داریم به تدریج ناپدید می شوند و کاملاً از خود بی خود می شویم.

تماشای فیلم برای افراد افسرده- حداقل برای مدتی کوتاه- به منزله دریچه‌ای برای افکار و احساسات آن‌ها می باشد –هاوارد پرت، مدیر پزشکی بهداشت رفتاری می ‌گوید: « تماشای فیلم‌های الهام بخش هنگام احساس افسردگی، به‌عنوان نوعی فاصله گرفتن از آنچه احساس می کنیم، عمل می کنند». او می‌گوید: «طی چند ساعت، فیلم مناسب  ،نشاط‌بخش می باشد». «فیلم‌ها، دیدگاه‌ها و زندگی‌هایی متفاوت از زندگی ما را به ما نشان می‌دهند. به این ترتیب، داستان یک فیلم ، امکان دسترسی به تجربیات و احساساتی را می دهد که می تواند به ما در بروز احساس بهتر ،کمک نماید».

تماشای فیلمی خوب ، ما را از دردهای عاطفی دور می کند یا این امکان را برایمان میسر می سازد تا محلی برای ریختن اشک های نریخته مان بیابیم.. هالی شیف، روانشناس بالینی دارای مجوز مشغول در خدمات خانواده یهودی گرینویچ، کانکتیکات، می گوید: وقتی با مسائل یا مشکلات سلامت روان سر و کار دارید، غوطه ور شدن در دنیایی دیگر و تمرکز بر شخصیت ها، خط داستانی و داستان به فراموشی مسائل تان کمک می نماید – حتی اگر موقتی باشد..

« فیلمها در کنار گریزگری، سبب کم اهمیت شدن افسردگی تان می شوند. فیلم‌ها به رهایی شما از احساساتتان کمک می کنند و به عنوان تخلیه هیجانی عمل می کنند، گاهی اوقات به بیان نمودن  احساساتی که در ابرازشان مشکل داشتید، کمک می نماید.» شیف می گوید بسته به فیلمی که تماشا می کنید، احساسات مثبت تقویت می شود،فیلم‌ها به شما انگیزه تغییر یا بهبود در موارد زندگی تان می شوند.

سینما درمانی

سینمادرمانی: آیا واقعاً عملی است؟

هرکسی که پس از تماشای فیلمی، تغییری در ذهن یا دیدگاهش تجربه کرده است، می تواند بر توانایی فیلمها جهت تأثیرگذاری بر طرز فکر افراد در مورد معضلات زندگی تأیید نماید. حتی برخی از درمانگران از «سینما درمانی» برای کمک به کشف روان بیماران و کاتالیزوری برای روند درمانی آنها استفاده می کنند.

بیرگیت وولز، دکترای MFT، درمانگر بازنشسته کالیفرنیایی از «سینما درمانی» برای درمان برخی از مراجعانش استفاده کرد. او دوره سینمادرمانی را برای درمانگران ایجاد کرد و بدین منظور ،نقدهایی درباره برخی فیلم‌های مورد استفاده برای این منظور نوشت. او در نقدی درباره فیلم لارس و دختر واقعی (2007) (با بازی رایان گاسلینگ که در آن زمان تا حد زیادی ناشناخته بود) نوشت که «…پاسخ های هیجانی به صحنه ها یا شخصیت های فیلم به درک بهتر مراجعان در مورد خودشان کمک می نماید. وقتی برخی فیلم‌ها سبب تشدید هیجانات مراجعان می شوند، بخشی از پیش‌آگاه یا ناخودآگاه روانشان را لمس می‌کنند. امکان دارد فیلمی، آنها را عمیقاً تحت تأثیر قرار دهد. شخصیت یا صحنه ای سبب ناراحتی شدیدشان شود. درک واکنش‌های هیجانی آنها در برابر فیلم‌ها، به عنوان دریچه ای  به ناخودآگاه آنها عمل می کند.»

لورا فونسکا، متخصص و درمانگر کودک و نوجوان در سنت لوئیس، میسوری می‌گوید که فیلم‌های دوران کودکی فرد  برای برخی از نوجوانان کاملاً آرامش‌بخش می باشند. وقتی با محرک‌هایی مواجه می‌شویم که باعث تحریک احساس اضطراب یا افسردگی می‌شوند، نوجوانان را تشویق می‌کنم که فیلم‌های مورد علاقه دوران کودکیش را تماشا کنند تا راهی برای آرام‌شدن و راحتی شان باشند. این مورد به نوجوانان کمک می کند تا از پایین مغز خود به مغز بالاتر خود حرکت کنند و محرک های خود را در حالتی آرام تر پردازش کنند.

به گفته کلودیا لوییز، روانکاو ساکن نیویورک، به طرز عجیبی تماشای فیلم های ترسناک برای برخی افراد، آرامش بخش می باشد. لوئیز می‌گوید: «فیلم‌های ترسناک  به بیننده آرامش می دهند. جنگ و گریزی که آنها هر روز تجربه می کنند چشم اندازی مفروض است. وحشت شدید، تحمل ترس های واقعی ما را آسانتر می کند.» (کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که فیلم‌های ترسناک نیز به‌طور ناعادلانه به این تصور کمک کرده‌اند که بیماری‌های روانی، شرایط خشونت‌باری هستند. وقتی شرایط جدی مانند اختلال دوقطبی به اشتباه نشان داده شود، عواقب آن  وحشتناک به نظر می رسد. افرادی که به کمک نیاز دارند، آن را دریافت نمی‌کنند و ممکن است در تقلا برای پیدا کردن کسی باشند که علائم شان را جدی بگیرد.)

تامکیس ویلیامز، مددکار مجرب اجتماعی و مالک مرکز خدمات درمانی و مربیگری در آتلانتا از فیلم‌ها کمک می گیرد تا مراجعان با تماشای انها ارتباط مجدد یبا خود واقعی‌شان برقرار کنند و به حذف موانعی مانند افسردگی و اضطراب که آنها را از داشتن زندگی آگاهانه، سالم و شادتر باز می‌دارد، مبادرت ورزند.

فیلم پلنگ سیاه (یک فیلم ابرقهرمانی محصول 2018) الهام بخش بسیاری از سیاهپوستان بوده است. ویلیامز توضیح می دهد: «دیدن بازنمایی مثبت از فرهنگ و میراث [آفریقایی آمریکایی] باعث می شود  که آنها احساس غرور کنند و حس اعتماد به نفس و عزت نفس در آنها پدیدار شود. بسیاری از افراد با معنای اصلی خط داستانی و شخصیت‌های فیلم همذات پنداری می کنند. همچنین، تمام خانواده‌ها با هم به سینما می‌روند، لباس‌هایی با مضمون فیلم می‌پوشند، خاطره‌سازی می‌کنند و از همراهی با این تجربه لذت می‌برند. کلیه موارد سبب افزایش بهزیستی و سرگرم کنندگی می شود.

گاهی اوقات، ویلیام فیلمهای کمدی و کمدی استندآپ را توصیه می کند.«خنده،، باعث ترشح اندورفین می شود، بنابراین برنامه ریزی که باعث خنده شما می شود سبب کاهش استرس و علائم خلق و خوی افسردگی عالی می شود. تماشای کمدی سبب کاهش تفکر منفی، کاهش احساس انزوا و کمک به حس عادی بودن می نماید».

در نهایت، ویلیامز می‌گوید فیلم‌هایی که بر اساس اختلال سلامت روانی خاص ساخته شده‌اند، در صورتی می‌توانند مفید باشند که تصویری دقیق از زندگی واقعی فرد مبتلا به این اختلال یا زندگی با فردی که به چنین اختلالی مبتلا می باشد، ارائه دهند. او می گوید: « اغلب بینندگان دیدگاه مثبت تری در مورد نحوه مراقبت از عزیزشان یا تغییر دیدگاهشان در مورد افرادی که با این اختلال زندگی می کنند به دست می آورند.»

10 فیلم برتر برای سلامت روان شما

  • فیلم دفترچه امیدبخش(2012)

این فیلم را به دلیل مورد توجه قرار دادن نمایش دقیق چالش‌های جدی بیماری روانی در زمره فیلمهای رتبه اول قرار دادیم. همچنین یکی از فیلمهای مورد علاقه آمتنشتاین است. «معرفی اولیه این فیلم از جانب بیماری بود که می خواست من به «ترسی» که در ذهنش می گذرد ادراک پیدا کنم. این فیلم هیجانی پر طنین انداز با بازی بردلی کوپر در نقش پت، مردی که اختلال دوقطبی درمان نشده اش به قیمت از دست دادن شغل و ازدواجش تمام شد. آمتنشتاین چنین توضیحی می دهد.« فیلم زمانی شروع می‌شود که پت که به تازگی از بیمارستان روانی مرخص شده است (او پس از کتک زدن معشوق همسرش روانه آنجا شده بود)، به نزد پدر و مادرش برمی‌گردد و با تیفانی اخیرا بیوه شده، با بازی جنیفر لارنس، ملاقات می‌کند که او نیز دچار مشکلات بی ثباتی روانی خودش بود.

تماشای فیلم دفترچه امید بخش در زمانی که در جایگاه بدی قرار داشتید، به منزله دارو می باشد زیرا نشان می دهد که ابتلا به بیماری روانی، تعریف کننده فرد نمی باشد، شما هنوز هم می توانید عاشق شوید و مهمتر از آن، قدرتی در درون خود برای پذیرفتن این موضوع بیابید که کامل نبودن نیز ،خوب است. هنگامی که خود را پذیرفتید، مهار مشکلات به جای اجتناب از مشکلات و یافتن مرکز خود در این فرآیند راحت‌تر می گردد.

  • انیمیشن درون و بیرون (2015)

مایکل دامیولی، مددکار مجرب اجتماعی، مدیر بالینی، می‌گوید: فیلم انیمیشن کودکانه در مورد دختری 11 ساله است که از خانه‌اش در باختر میانه به سانفرانسیسکو رانده می‌شود، انیمیشن درون و بیرون «کاری فوق‌العاده‌ برای کشف نحوه تاثیرگذاری فرد بر هیجاناتش است . با بیرونی‌سازی فرآیند هیجانی درونی فرد، این درک به ما داده می شود که چگونه احساسات مان بر افکار و رفتارهای ما تأثیر گذارند، اما مهمتر از آن، به ما یادآوری می‌کند که می‌توانیم ازچنین توانایی آگاهانه ای برای انتخاب حالت هیجانی خود در زمان‌های مختلف برخوردار باشیم» او می گوید« این کار فوق العاده، به  افزایش سبک سری و خوش مشربی روند عاطفی ما و به ویژه به احساس غم و اندوه / افسردگی می افزاید.

فیلم چه زندگی شگفت انگیزی (1946)

دکتر پرات می‌گوید: «داستان جورج بیلی، مردی با رویاهای عجیب و غریب که بیش از حد متعهد به کمک به جامعه‌اش برای تحقق رویاهایش است، هرگز قدیمی نمی‌شود. جورج پس از نجات از اقدام به خودکشی توسط فرشته نگهبان، به بینش هایی در مورد نحوه تاثیرگذاری زندگیش بر افراد بسیار دست یافت و نسبت به زندگی در شهر کوچک، دوستان و خانواده خود قدردان گردید.دکتر پرات می گوید: «وقتی افسرده هستیم، مستعد نادیده گرفتن خوبی های خود و تأثیرات مثبتی هستیم که بر دیگران می گذاریم، همچنین طالب کمال خویش هستیم. این فیلم به ما یادآوری می‌کند که زندگی‌مان می‌تواند زیبا باشد و ارزش زیادی داشته باشد و وقتی با هم کار می‌کنیم و اغلب فرصت‌هایی برای گرد هم آوردن مردم ایجاد می‌کنیم، قادر به برطرف سازی نقص‌هایمان خواهیم بود.»

  • فیلم 500 روز سامر

این فیلم کمدی رمانتیک است، در مورد نویسنده شرکت کارت پستال می‌گوید که هنگام جدایی ناگهانی دوست دخترش ،قادر به درک واقعیت نمی گردد. او با تأمل در مورد 500 روز رابطه آنها و اینکه کجا اشتباه پیش رفت، در این روند به کشف مجدد خویش پرداخت. شیف می گوید: «فیلم به ارائه دیدگاه کمک می کند. زمانیکه احساس افسردگی کنید و زندگی هرگز بهتر نشود، به ما نشان داده می شود که شادی و فرصت ها می توانند در گوشه و کنار باشند – اما فقط در صورتی به آنها دست می یابیم که مایل باشیم به آنجا برویم و از آنها استفاده کنیم.»

  • فیلم بهتر از این نمیشه(1997)

این کمدی رمانتیک حول محور ملوین اودال، نویسنده بدبخت و تنهایی در شهر نیویورک است که از قضا رمان نویس رمان عاشقانه پرفروشی است. او مبتلا به اختلال وسواس اجباری می باشد و عموماً منجر به ایجاد استرس در اطرافیانش می شود. ملوین همسایه ای به نام سایمون دارد که به شدت مورد تعرض قرار می گیرد و در نتیجه دچار افسردگی می شود.

وقتی ملوین هنگام مراقبت از سگ سایمون با سایمون صحبت می کند، مسیر زندگی کامل ترش آغاز می شود. دکتر پرات می‌گوید: «مانند همه این فیلم‌ها، حرکتی از انزوا به سوی یکپارچگی وجود دارد. اغلب زمانی که افسرده هستیم، متوجه می شویم که  زندگیمان بدون شادی واقعی سپری می شود. این امر  در مورد ملوین که می‌تواند با موفقیت درباره عشق بنویسد نیز صدق می کند، اما تنها در طول فیلم می‌تواند از تله اجبارش خارج شود و در واقع اولین قدم را برای یافتن عشق واقعی برمی‌دارد.»

  • فیلم مزایای گوشه گیر بودن (2012)

دامیولی توضیح می‌دهد: «در درمان، ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید برای درمان دردی باید حس کنی که درمان می شوی. اگر کسی ایده ای دارد که چرا افسرده است، ممکن است خوب باشد که فیلم های مرتبط با آن موضوع را تماشا کند. شاید آنها اخیراً دچار فقدان، جدایی یا مرحله‌ای از زندگی هستند که باعث می‌شود درباره خود و دنیایشان سؤالات وجودی بپرسند.» «وقتی کسی با سؤالات وجودی در زندگیش احساس سنگینی می کند، تماشای فیلمی از سن بلوغ می تواند بسیار مفید و درمانی باشد.»

دامیولی می‌گوید: «فیلم‌های سن بلوغ، داستان‌های نوجوانان یا جوانانی می باشد که تغییرات عمیقی را در زندگی خود تجربه می‌کنند که باعث می‌شود شروع به ساختن هویت خود در بزرگسالی کنند.» فیلم مزایای گوشه گیر بودن ،داستان نوجوان بی دست و پا از نظر اجتماعی است که با دو همکلاسی مستقل دوست می شود که به او در کشف حس تعلق کمک می کنند».

  • جهانگرد اتفاقی (1988)

شخصیت اصلی فیلم، میکون لیری ، سفرنامه نویسی است که به دلیل مرگ پسرش آسیب عاطفی بر او وارد شده است. ازدواجش بر هم خورد، او نیمه عمرش را به عنوان سفرنامه نویس زندگی می کند که به مسافران تجاری که از سفر متنفرند، راهنمایی می دهد و به آنها نشان می دهد که چگونه از هر گونه دردسر در طول راه جلوگیری کنند. دکتر پرات می‌گوید: «گاهی اوقات، زمانی که ما، مانند مکون، افسرده هستیم، زندگی‌مان را به‌عنوان مجموعه‌ای از موانع برای عبور از مسیر خود به مکان‌های دیگر می‌بینیم و لذت‌های سفر را در طول مسیر از دست می‌دهیم. خوشبختانه در مورد میکون چنین است که او سگ بد رفتاری دارد که نیاز به آموزش دارد. او یک مربی در موریل پیدا می کند، زنی که لانه سگها را اداره می کند، و به نظر می رسد می داند که میکون مرد هرچند شکسته ای است ولی مرد خوبی است. موریل همان شخصیت فوق‌العاده‌ای است که میکون معمولاً از رفت و آمدبا او در طول سفر اجتناب می نماید. با این حال، کل فیلم بیداری آرام توانایی میکون را نشان می‌دهد که دوباره تحت تأثیر تلاش‌های مداوم و در نهایت موفقیت‌آمیز موریل برای برقراری ارتباط با او قرار می گیرد. راه خروج از افسردگی اغلب با برخوردهای شاد، دیدگاه‌های جدید و روش‌های جدید دیدن اطرافیان همراه است و گاهی اوقات حتی منجر به استقبال افراد جدید و غیرمنتظره در زندگی ما می شود.

  • میس سان شاین کوچولو

داستان خانواده دمدمی مزاج است  که سوار بر اتوبوس فولکس‌واگن تا 800 مایل دور کشور رانندگی می کنند تا دختر جوانشان بتواند در مسابقه مجلل میس سان شاین کوچولو شرکت کند، در طول مسیر خنده‌های از ته دل نصیبشان می شود. دامیولی می‌گوید: «گاهی اوقات، شما فقط نیاز به کنارگذاشتن غم دارید و می‌خواهید چیزی را تماشا کنید که برای شما شادی و خوشحالی به ارمغان بیاورد. میس شاین کوچولو، فیلمی خنده دار از ته قلب همراه با معنا، عشق، ماجراجویی و معصومیت است.

  • کریسمس چارلی براون (1965)

این انیمیشن درباره پسر کوچکی به نام چارلی براون است که در فصل کریسمس افسرده شده است. دکتر پرات می‌گوید: «غالبا اتفاق می افتد که فراموش می‌کنیم در تعطیلات هستیم و بسیاری از ما دقیقاً در فصلی که به شادی و نشاط مربوط می‌شود، حال و هوای خوبی نداریم. دکتر پرات می گوید :« همدلی با چارلی به معنای همدلی با احساسات مختلط خود در مورد تعطیلات است و امیدواریم که این امر سبب از بین بردن اندکی از فشارها شود، تا حدی  سبب کاهش غم و اندوه ما و هر احساس پیچیده ای شود که در مورد تعطیلات یا هر لحظه دیگری که انتظار می رود شاد باشیم و شاید نیستیم، داریم.»

  • دود (1995)

نوعی فیلم زیرزمینی کریسمس است، دود، اقتباسی از داستان رمان‌نویسی به نام  پل آستر است. دکتر پرت می گوید:« در اینجا، این درام حول چند شخصیت می چرخد ​​که در اطراف مغازه سیگارفروشی در بروکلین ویلان و سرگردان هستند– که همگی متحمل ضررهای آسیب زا و جدایی هایی شده اند، با این حال همگی این شجاعت و سخاوت را پیدا کردند که تا فراتر از چیزی که آنها را در چرخه تلخی و انزوا گرفتار می کند، بروند».

در عوض، نهایتا هر کدام تصمیم می‌گیرند تا به کمک نیازمندان روند و خطر کنند. در پایان فیلم، همه شخصیت‌های اصلی گرد هم آمده‌اند تا شکلی از خانواده اصلاح شده را تشکیل دهند که صحنه‌های پایانی فیلم بموقع رقم می خورد: روایت داستانی که به روح کریسمس می‌رسد، که به نظر می‌رسد  خویشتن فرد با کمک  نمودن به دیگران  حتی زمانی که می‌دانیم در دنیایی زندگی می‌کنیم که از بهترین حرکات و اهداف ما قدردانی نمی کنند یا حتی متوجه آنها نمی شود، وسعت می گیرد»

انتخاب درمانگر: 5 تلنگر حسی خوب وقتی غمگین هستید

شری آمتنشتاین، درمانگر، نویسنده و متخصص روابط مقیم در شهر نیویورک و از طرفداران «سینما درمانی» است.

شری توضیح می‌دهد: «مطالعات نشان داده‌اند که حداقل در محیطی گروهی، «سینما درمانی» سبب  تقویت مؤثر سلامت روان می شود. زمانی که غمگین هستید، فیلم بهترین حالت را برای بازسازی خلق می کند. به نظر برخی از مردم، تماشای همنوعان مبتلا به این بیماری این اطمینان را به شما می دهد که تنها نیستید؛ از کسی که با او زندگی می کنید بخواهید تا با شما به تماشای فیلم بنشیند و احساس شما را درک کند. دیگران تماشای فیلمی را که نمایانگر حماقت است یا سبب جلب توجه می شود  را نوعی تجربه غریزی می شمارند»

چند سال پیش، آمتنشتاین نظرسنجی غیررسمی انجام داد – او توصیه های فیلمی را از بیمارانش خواست.

فیلم پرورش بیبی (1938)

چیزهای کمی می توانند سریع‌تر از این کمدی کلاسیک دیوانه‌وار با بازی کاترین هپبورن و کری گرانت، کاترین در نقش وارثه ای  می باشد که فوراً تحت تأثیر دیرینه‌شناس دمدمی مزاج قرار می‌گیرد، مرا از حال و هوای تاریک در آورند، که او در دام نقشه سرگیجه‌آور لذت‌بخشی می شود که داستان حول  یک پلنگ اهلی به نام بیبی، یک استخوان دایناسور گرانبها، یک سگ خانگی که دوست دارد مخفیانه استخوان های دایناسورهای قیمتی را دفن کند و پلنگ سیرک نه چندان اهلی فرار کرده می چرخد. خندیدن بی‌دردسر به چیزهای بی‌معنی، یادآور این است که در حالی که رنج زیادی در جهان وجود دارد، شادی نیز وجود دارد!

شرایط مهرورزی (1984)

فیلیمی احساسی می باشد که برنده اسکار بهترین فیلم در سال 1984 با بازی شرلی مک لین و دبرا وینگر (هر دو نیز اسکار را دریافت کردند) در نقش آرورا و اما، مادر و دختری بیوه با رابطه ای عاشقانه اما طوفانی که دهه ها مورد آزمایش قرار گرفته است. بعد از اینکه اما (نام دختر) برخلاف میل مادرش با فلپ (جف دانیلز) ازدواج کرد، این زنان با هم درگیر شدند. این زوج جوان دارای سه فرزند هستند، اما سرانجام اما پس از خسته شدن از کارهای فاسقانه شوهرش، نزد مادرش باز می گردد. آرورا پس از سالها برای اولین بار با فضانورد سابقی به نام بریدلاو با بازی جک نیکلسون، رابطه برقرار می کند.

ما عمیقاً روی این شخصیت‌های بسیار ناقص سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، قبل از اینکه ابتلا به بیماری سرطان اما نهایی شود. این فیلم ما را به یاد تابلوی زندگی می اندازد که دارای بافت های بسیار زیادی است – عشق و ناامیدی. عدم اطمینان و ترس و غیره گاهی اوقات زندگی می تواند غم و اندوه غیرقابل تحملی را به همراه داشته باشد، اما پاداش نهایی ارتباط، ارزش خطر کردن برای دستیابی به انسان های دیگر را دارد.

ای. تی. موجود فرازمینی (1982)

حتی بدبین ترین و ناامیدترین روح نیز نمی تواند پس از تماشای ای تی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ احساس نشاط نکند. الیوت ده ساله (هنری توماس) با یک فرازمینی گیر افتاده روی زمین دوست می شود و مانند دوروتی در جادوگر شهر اوز (تماشای این فیلم نیز در هنگام افسردگی توصیه می شود)، ای تی کوچولو می خواهد به خانه برود. در حالی که الیوت و ای تی دوست داشتنی نمی توانند با کلمات ارتباط برقرار کنند، زبان تله پاتیک آنها به پیوند روحهای بی گناهشان کمک می کند. علاوه بر به تصویر کشیدن شگفت‌انگیزی و جادوی دوران کودکی (صحنه اسکیت دوچرخه الیوت در کنار ماه، تصویری عالی برای به خاطر سپردن در مواقعی که نیاز به پیکاپ غیر سلولوئیدی دارید)، یک سوم آخر فیلم ، مسیر ماجراجویی عالی دارد. در حالی که الیوت، خواهرش گرتی (درو بریمور) و دوستانشان قصد انجام مسابقه ای ناامیدکننده  جهت پیوستن ای تی به خانواده «بیگانه اش» می کنند قبل از اینکه دانشمندان دولتی این موجود را برای مطالعه فضای بیرونی دستگیر کنند. مهم نیست سفر چقدر دلهره آور است، هرگز تسلیم نشوید. همیشه راهی برای به مقصد رسیدن وجود دارد.

وقتی هری با سالی ملاقات کرد (1989)

رام کام محبوب نورا افرون، بارها و بارها در لیست افرادیست که در جمع بندی نظرسنجی هایم استفاده کردم. بیلی کریستال و مگ رایان در نقش هری، با روح بدبین و سالی محکم اما به شدت آسیب پذیر در این فیلم با شکوه، باهوش و گاه به طرز بسیار خنده‌داری، می‌درخشند (ارگاسم نمادین و الکی در صحنه غذاخوری که بطور بحث انگیزی  تکراری‌ترین خط در تاریخ فیلم به شمار می آید) داستان سفر 12 ساله دو دوست برای کشف اینکه آنها برای یکدیگر ساخته شده اند. اظهارات نهایی آنها تاثیر عمیقی بین بینندگان می گذارد زیرا عشق مبتنی بر شخصیت های بالغ و در عین حال روان رنجور، کاملاً شناخته شده و باورپذیر است که می توانند تا زمانی که هر دو زنده هستند با یکدیگر زندگی کنند. عشق واقعی بین انسان های ناقص به حرکت در می آید!

تهیه کنندگان (1968)

یکی دیگر از فیلمهای توصیه شده ام که در زمانهای افسردگی به آن اشاره می کنم، شاید خنده دارترین فیلمی باشد که تا به حال ساخته شده است-فیلم بسیار خنده دار مل بروکس، فیلمی به نام تهیه کنندگان است .زرو موستل در نقش مکس بیالیستوک، تهیه‌کننده خجالتی برادوی (فقط تایپ نام او باعث می‌شود لبخند بزنم) و جین وایلدر در نقش لئو بلوم، حسابدار پرخاشگر بیالیستوک و همدست جرم، برندگان جوایز کمدی را تشکیل می‌دهند. وقتی بلوم می فهمد که بیالیستوک، که برای تولیدات خود اقدام به  عاشق نمودن پیرزنان ثروتمند می کند تا برای تامین مالی بوقلمون هایش پول زیادی به دست بیاورد… IRS به این کارها علاقه ای ندارد» که هر دو اقدام به اجرای طرحی برای ایجاد 10 درصد شکست موزیکال «بهار برای هیتلر» می نمایندو برای اطمینان از موفقیت طرح شکست خود، آنها به عنوان نمایشنامه نویس نئونازی، فرانتس لیبکیند را توسط کنت مارس، استخدام می کنند. بهترین نقشه ها: جنون اعدادی مانند آهنگ رقص موزیکال دختران اس اس که می خوانند «احمق نباش، یک باهوش باش! بیا و به حزب نازی بپیوند!» «بهار برای هیتلر» را به بهترین فصل تبدیل کنید.افراط جنون آمیز فیلم تهیه کنندگان شما را به شدت می خنداند و سبب زدودن فوری غم و اندوه می شود.

افسردگی غم و اندوه نیست

دامیولی می گوید مهم است که به خاطر داشته باشید که افسردگی غم و اندوه نیست. او می‌گوید: «کلمه افسردگی اغلب واژه‌ای است که بطور نادرست برای توصیف غم و اندوه استفاده شده است. «افسردگی واقعی [بالینی]، به معنای یک دوره افسردگی عمده، یک بیماری روانی جدی است که شامل علائم مختلفی از جمله کاهش وزن، مشکلات خواب، خستگی، بی علاقگی به فعالیت ها، کاهش توانایی تمرکز و تفکر می باشد و باعث ناراحتی بالینی قابل توجهی می شود. افسردگی ، اغلب شامل غم و اندوه می باشد، اما افسردگی واقعی بسیار شدیدتر و پیچیده تر است.»

گفته می شود، فیلم های نشاط آور جایگزینی برای مشاوره یا پرداختن به مسائل مربوط به سلامت روان نیستند. اگر مشکل دارید، به دنبال درمان توسط متخصص سلامت روان باشید.