فهرست مطالب

تراپی (Therapy) چیست؟ روان درمانی که درمان گفتاری یا معمولاً فقط “تراپی ” نامیده می شود، نوعی درمان است که با هدف تسکین پریشانی عاطفی و مشکلات سلامت روانی انجام می شود. درمان از طرق انواع متخصصان آموزش دیده– روانپزشکان، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، یا مشاوران دارای مجوز– شامل بررسی و درک در خصوص انتخاب های زندگی و مشکلاتی است که افراد، زوج ها یا خانواده ها با آن مواجه هستند. جلسات درمانی به جلسات سازمان یافته بین ارائه دهنده دارای مجوز  (درمانگر) و مراجع با هدف بهبود بخشی از زندگی آنها اشاره دارد. روان درمانی انواع مختلفی از درمان را در بر می گیرد و توسط طیف وسیعی از پزشکان با استفاده از راهکار های مختلف انجام می شود. جنبه مهم این است که مراجع یا بیمار با درمانگر همکاری کند و می تواند بهبود و تغییرات مثبت با گذشت زمان اتفاق بیفتد.

بیشتر درمان‌هایی که درسطح وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرند، به خوبی آزمایش شده‌ و مؤثر واقع شده‌اند. اگرچه در ابتدا ممکن است تراپی دشوار به نظر برسد – به خصوص برای کسانی که درآمد پایینی دارند یا بیمه ندارند – مزایای تراپی موفقیت آمیز به معنای واقعی کلمه زندگی را تغییر می دهد.

در این صفحه:

  • آیا باید به تراپی بروم؟
  • اولین قدم در جستجوی یک درمانگر چیست؟
  • آیا می توانم به عزیزانم کمک کنم تا یک درمانگر پیدا کنند؟
  • چه نوع درمانی برای من مناسب است؟
  • آیا می توانم هزینه درمان را بپردازم؟
  • اولین جلسه تراپی چگونه خواهد بود؟
  • آیا در صورت مراجعه به درمانگر، دارو دریافت خواهم کرد؟
  • علایم درمانگر فاقد صلاحیت یا فاقد اصول اخلاقی چیست؟
  • تراپی چه زمانی به پایان می رسد؟

تراپی (Therapy) چیست؟

آیا باید نزد درمانگر بروم؟

اکثر مردم، صرف نظر از چالش‌های خاص شان، می توانند از فردی بی‌طرف برای شنیدن صحبت هایشان و گرفتن مشاوره سود ببرند. با این حال، به دلیل هزینه‌های درمانی و زمانبر بودن – و همچنین مردد بودن به علت لکه ننگ خوردن به سلامت روانی شان – به آسانی برای درمان تصمیم نمی گیرند.

به منظور تعیین اینکه آیا درمان برای فردی خاص انتخاب مناسبی است یا خیر، درمانگر باید اینکه آیا فرد اغلب احساس غمگینی، اضطرب، آشفتگی و زودرنجی دارد را بررسی کند، اگر پاسخ مثبت باشد، درمانگر با ارائه حمایت عاطفی به آنها کمک می کند تا مهارت هایی را برای مدیریت سلامت روانی خود توسعه دهند.

اما احساس منفی شدید تنها دلیلی نیست که فرد باید به دنبال تراپی باشد. اگر افراد در روابط شان دچار چالش شده و یا احساس ‌کنند در حرفه‌شان گیر کرده اند، برای کنار آمدن با حوادث ناخوشایند به مواد مخدر، الکل یا غذا روی می آوردند و یا افرادی که ارتباطشان با اطرافیانشان قطع شده است، درمان را شدیدا مفید می دانند.

اولین مرحله در جستجوی درمانگر چیست؟

درمانگران دلسوز و مؤثر بی‌شماری در دنیا وجود دارد – اما درمانگر بهترین کسی نیست که به فردی که دنبال تراپی است کمک کند. اگرچه ممکن است برای بیماران و متخصصان به یک اندازه ناامید کننده باشد، پیدا کردن درمانگر مناسب معمولاً یک فرآیند آزمون و خطا ست.

در حالی که یافتن درمانگر می تواند دلهره آور باشد، چندین ابزار آنلاین این روند را به طور قابل توجهی آسان تر می کند. مراجعین با استفاده از دایرکتوری های آنلاین (مانند فهرست راهنمای درمان روانشناسی امروزی)، موتورهای جستجو، یا لیست آنلاین شرکت های بیمه تحت پوشش، مراجعین آینده گر می توانند درمانگرانی که بیمه دریافت می کنند (چه در منطقه خود یا دارای مجوز برای ارائه درمان آنلاین) و یا آنهایی که بر اساس روش، جنسیت از روش مناسب و یا رایج ترین مسائل تراپی استفاده می کنند را ارزیابی کنند. از اینجا، مراجعین باید با تعدادی نماینده توانمند تماس بگیرند و برای تنظیم اولین قرار ملاقات شان قدم بردارند.

تراپی (Therapy) چیست؟

آیا می توانم به عزیزانم کمک کنم تا یک درمانگر پیدا کنند؟

دیدن شخص عزیزی که با مشکلات روانی دست به گریبان است می تواند موجب رنجش و ایجاد احساس درماندگی شود. اما در حالی که تصمیم به ادامه تراپی ، به عوامل متعددی بستگی دارد این خود شخص است که نقش مهمی را در پیش برد این فرآیند ایفا خواهد کرد.، این امکان برای کسانی که نگران هستند وجود دارد تا حمایت عاطفی خود را ابراز کنند و همچنین با حضور در صحنه کمک های ملموس ارائه دهند. این امر می تواند به معنای  سوق دادن  آنها به سوی منابع آموزشی تراپی باشد. کمک به آنها در شناسایی پزشکان توانمند در منطقه خود، تعیین قرار ملاقات یا ارائه خدمات انتقال (رفت و آمد) اولین قدم می باشد.

چه نوع درمانی برای من مناسب است؟

ثابت شده است که بسیاری از انواع درمان در بهبود مشکلات سلامت روانی مفید واقع شده اند و تعیین اینکه کدام رویکرد برای یک فرد خاص «بهترین» است، اغلب به نگرانی‌های آنان، ایجاد صمیمت با درمانگر خود به ترجیحات شخصی مراجعین بستگی دارد. مراجعینی که با نگرانی‌های سلامت روانی خاص به درمان می‌آیند – مانند اختلال وسواس فکری اجباری یا استرس پس از سانحه – ممکن است از پزشک متخصص یا نوعی درمان خاص سود بیشتری ببرند. در حالی که آنهایی که به دنبال کمک در بهبود روابط یا مشکلات خانوادگی هستند ممکن است از ازدواج و خانواده درمانی بهره مند ببرند.

تراپی (Therapy) چیست؟

آیا می توانم هزینه تراپی (Therapy) را بپردازم؟

هزینه تراپی و اینکه آیا می تواند با بودجه مراجع متناسب باشد یا خیر، به عوامل متعددی از جمله پوشش بیمه ای فرد، محل زندگی و درآمد آنها بستگی دارد. در حالی که برخی از درمانگران برای هر جلسه هزینه تعیین شده و برخی دیگر بر اساس درآمد مراجعان هزینه دریافت می کنند. در بسیاری از مکان ها، درمان کم هزینه یا بدون هزینه برای مراجعین کم درآمد، اغلب از طریق دانشگاه ها یا سایر برنامه های آموزشی درمانگر فراهم آمده است. مراجعین باید پوشش بیمه ای شان به همراه هزینه درمانگر را قبل از تنظیم قرار ملاقات مشخص کنند.

جلسه اول تراپی چگونه خواهد بود؟

اولین جلسه تراپی می تواند اضطراب آور باشد و طبیعی است که عصبی باشید یا مطمئن نباشید که چه انتظاری دارید. خوشبختانه، اکثر بیماران در اولین جلسه درمان حالت قابل پیش بینی از خود نشان می دهند. اکثر درمانگران اولین جلسه را با پرسیدن سؤالات عمومی می گذرانند تا درک درستی از تاریخچه مراجع، تجربه گذشته آنها از درمان، و مسائلی که امیدوارند به آنها بپردازند، بیابند. آنها همچنین در مورد شیوه یا سبک خود زندگی صحبت می کنند و طرح کلی از آنچه مراجع می تواند انتظار داشته باشد ارائه می دهند. جزئیات لجستیکی، مانند تأیید پوشش بیمه و پرداخت هزینه، ممکن است در جلسه اول رسیدگی شود.

آیا در صورت مراجعه به درمانگر، دارو دریافت خواهم کرد؟

دارو اغلب به همراه روان درمانی استفاده می شود – به ویژه برای موارد افسردگی شدید، اضطراب، یا اختلال دوقطبی – اما برای همه مراجعین این طور نیست. اگر یک درمانگر برای یک مراجع خاص دارو را سودمند می داند، قبل از ارجاع او به یک متخصص تجویز دارو مانند روانپزشک یا پرستار، آن را با مراجع در میان می‌گذارد. با این حال مراجع نیاز به شرکت در جلسات دوره ای با متخصص تجویز دهنده در خصوص عوارض جانبی و مصرف مناسب دوز دارد، او همچنین باید برای کسب مهارت و استراتژیهای مقابله ای برای بهبود سلامت روان به درمانگر مراجعه می کند.

علائم یک درمانگر بی صلاحیت یا فاقد اصول اخلاقی چیست؟

حتی بهترین درمانگران هم کامل نیستند، و ممکن است درمانگران با اخلاق هم مرتکب اشتباه شوند یا ناخواسته مراجع را ناراحت کنند. اما متاسفانه برخی از درمانگران هستند که مناسب این حرفه نیستند. علائم هشدار دهنده رایج درمانگر ناکارآمد مث صحبت بیش از حد – تا جایی که مراجع احساس می کند قادر به صحبت در مورد نگرانی های خود نیست – یا به اشتراک گذاشتن جزئیات نامناسب در مورد زندگی شخصی خود است. درمانگرانی که نسبت به مراجع قضاوت کننده یا تحقیرکننده هستند  و همچنین درمانگرانی که اغلب خسته یا حواس پرت به نظر می رسند.نیز مناسب نیستند.

درمانگران غیراخلاقی بسیار نادرتر از درمانگران فاقد صلاحیت یا ناکارآمد هستند، اما مطمئناً وجود دارند. یک پزشکی که به اصول اخلاقی پایبند نیست ممکن است به مراجع نگاه جنسی یا عاشقانه داشته باشد، آنها را تهدید یا باج خواهی کند، یا بدون دلیل موجه، قراردادهای محرمانه را زیر پا بگذارد. مراجعان باید چنین درمانگرانی را به هیئت صدور مجوز گزارش دهند و تراپی را در اسرع وقت پایان دهند.

تراپی چه زمانی به پایان می رسد؟

تراپی معمولاً زمانی به پایان می رسد که مراجع احساس کند به اهداف خود رسیده است یا زمانی که احساس کند دمانش رو به پیشرفت نیست. در برخی موارد، مسائل لجستیکی مانند تغییر پوشش بیمه ای، موجب پایان درمان می شود. از طرف دیگر، ممکن است درمانگر تشخیص دهد که  پزشک بیشتر از آن نمی تواند به مراجع خاص کمک کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، درمانگر مراجع  را به درمانگر دیگری ارجاع می دهد، در آنجا در صورت تمایل می تواند به کار خود ادامه دهد.