فهرست مطالب

افسردگی در مردان: احساس افسردگی نشانه ضعف نیست و شما مجبور نیستید آن را سخت کنید.  این نکات می تواند به شما کمک کند بر افسردگی غلبه کنید و از امروز احساس شادی و امیدواری بیشتری داشته باشید.

 افسردگی مردانه چیست؟

به عنوان انسان و از جنس مرد، دوست داریم خود را قوی و در کنترل احساسات خود بدانیم.  هنگامی که احساس ناامیدی می کنیم یا تحت ناامیدی قرار می گیریم، اغلب آن را انکار می کنیم یا سعی می کنیم ناراحتی مان را پنهان نگه داریم.  اما افسردگی، مساله شایعی می باشد که بسیاری از ما را در برهه‌ای از زندگی‌مان تحت تأثیر قرار می‌دهد و نشانه‌ای از ضعف عاطفی یا ناتوانی در مردانگی نمی باشد.

افسردگی، میلیون ها مرد در هر سن و پیشینه ای را تحت تأثیر قرار می دهد و همچنین بر کسانی که به همسر، شریک زندگی، دوستان و خانواده شان اهمیت می دهند، تأثیر می گذارد.  البته طبیعی است که هر فردی هر از گاهی احساس ناراحتی کند. کاهش خلق و خوی ، واکنش معمولی به کمبودها، شکست ها و ناامیدی ها در زندگی است. با این حال، افسردگی مردان سبب تغییر در نحوه تفکر، احساس و عملکرد شما در زندگی روزمره می شود که می تواند با بهره وری شما در محل کار یا مدرسه تداخل داشته باشد و بر روابط، خواب، رژیم غذایی و لذت کلی از زندگی شما تأثیر بگذارد. افسردگی شدید می تواند شدید و بی امان باشد.

متأسفانه، افسردگی در مردان اغلب نادیده گرفته می شود، زیرا بسیاری از ما به سختی در مورد احساسات خود صحبت می کنیم.  در عوض، تمایل داریم بر علائم فیزیکی که اغلب همراه با افسردگی مردان هستند، مانند کمردرد، سردرد، مشکل در خوابیدن یا مشکلات جنسی تمرکز کنیم.  این امر منجر به عدم درمان افسردگی زمینه ای می شود و عواقب جدی به بار می آورد.

مردانی که از افسردگی رنج می برند چهار برابر بیشتر از زنان جان خود را از دست می دهند، بنابراین ضروری است قبل از احساس ناامیدی که به احساس خودکشی تبدیل می شود، جهت درمان افسردگی کمک گرفته شود.  در مورد آنچه در ذهن و بدنتان می گذرد صادقانه با دوست، عزیز یا پزشک صحبت کنید.  هنگامی که بیماری به درستی تشخیص داده شد، کارهای زیادی می توانید برای درمان و کنترل موفقیت آمیز افسردگی مردان و جلوگیری از عود آن انجام دهید.

افسردگی در مردان چگونه است؟

علائم و نشانه های افسردگی در مردان

مردان در تشخیص علائم افسردگی کمتر از زنان مهارت دارند. احتمال بیشتری وجود دارد که مرد احساسات خود را انکار کند، آنها را از خود و دیگران پنهان کنند یا سعی کنند آنها را با رفتارهای دیگر پنهان کند. در حالی که مردان ، دچار علائم کلاسیک افسردگی مانند خلق و خوی ناامید کننده، بی علاقگی به کار یا سرگرمی ها، اختلالات وزن و خواب، خستگی و مشکلات تمرکز می شوند،با احتمال بیشتر نسبت به زنان دچار علائم افسردگی «در خفا» مانند خشم.  سوء مصرف مواد و بیقراری می شوند.

سه علامت شایع افسردگی که در مردان نادیده گرفته می شود عبارتند از:

 1. درد جسمانی. گاهی اوقات افسردگی در مردان به صورت علائم فیزیکی مانند کمردرد، سردردهای مکرر، مشکلات خواب، اختلالات جنسی یا اختلالات گوارشی که به درمان عادی پاسخ نمی‌دهند، ظاهر می‌شود.
 2. عصبانیت که در دامنه تحریک پذیری، حساسیت به انتقاد یا از دست دادن حس شوخ طبعی تا خشم جاده ای، عصبانیت مختصر یا حتی خشونت می باشد .  برخی از مردان بدرفتار یا بدزبان می شوند.
 3. رفتار بی پروا. مردی که از افسردگی رنج می‌برد رفتارهای فرار یا پرخطر از خود نشان می دهد، مانند دنبال کردن ورزش‌های خطرناک، رانندگی بی‌احتیاطانه یا درگیر شدن در رابطه جنسی ناایمن. ممکن است بیش از حد الکل بنوشید، از مواد مخدر سوء استفاده کنید یا اجباراً قمار کنید.

 چگونه بفهمیم افسرده هستیم

اگر دچار چندین مورد از موارد زیر می شوید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید

 1. احساس ناامیدی و درماندگی می کنید
 2. به دوستان، فعالیت ها و چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید ، بی علاقه شدید.
 3. احساس بی قراری ، بدخلقی یا آشفتگی بیش از حد معمول می کنید.
 4. الکل بیشتری مصرف می کنید، رفتارهای بی پروا انجام می دهید، یا خود درمانی می کنید.
 5. احساس بی تابی و بی قراری
 6. خواب و اشتهای شما تغییر کرده است.
 7. شما تمرکز ندارید یا بهره وری کارتان کاهش می یابد.
 8. افکار منفی خود را کنترل نمی کنید

اگر احساس خودکشی می کنید…

مشکلات، موقتی به نظر نمی رسند، آنها طاقت فرسا و دائمی به نظر می رسند. اما اگر نیاز به کمک دارید، احساس بهتری خواهید داشت.

 محرک های افسردگی در مردان

هیچ دلیل واحدی برای افسردگی در مردان وجود ندارد. عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی، همگی نقش دارند، مانند انتخاب سبک زندگی، روابط و مهارت های مقابله ای.

در حالی که هر مردی ممکن است دچار افسردگی شود، برخی از عوامل خطر وجود دارد که مرد را آسیب پذیرتر می کنند، مانند:

 • تنهایی و فقدان حمایت اجتماعی
 • ناتوانی در مقابله موثر با استرس
 • سابقه سوء مصرف الکل یا مواد مخدر
 • تروما یا سوء مصرف در اوایل دوران کودکی
 • پیری در انزوا، با خروجی های اجتماعی اندک

افسردگی در مردان چگونه است؟

افسردگی در مردان و اختلال نعوظ

ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ نه تنها محرک افسردگی در مردان است، از جمله عوارض جانبی مصرف بسیاری از داروهای ضد افسردگی می باشد.

 • مردان مبتلا به مشکلات عملکرد جنسی با احتمال تقریباً دو برابر بیشتر از مردانی که مبتلا به اختلالات جنسی نیستند، در معرض افسردگی قرار دارند.
 • افسردگی، خطر اختلال نعوظ را افزایش می دهد.
 • بسیاری از مردان تمایلی به تصدیق مشکلات جنسی ندارند، زیرا فکر می کنند که این مسئله بازتابی از مردانگی آنهاست تا مشکل قابل درمان ناشی از افسردگی.

کمک گرفتن برای افسردگی مردان

سعی نکنید به تنهایی افسردگی را از بین ببرید. کمک گرفتن از یکی از عزیزان یا افراد حرفه ای به شجاعت نیاز دارد. اکثر مردان مبتلا به افسردگی به گام‌های خودیاری مانند دستیابی به حمایت اجتماعی، ورزش کردن، تغییر رژیم غذایی سالم و ایجاد سایر تغییرات در شیوه زندگی واکنش نشان می‌دهند.

اما انتظار نداشته باشید که خلق و خوی شما فوراً بهبود یابد.  احتمالاً هر روز کمی احساس بهتری خواهید داشت.  بسیاری از مردانی که از افسردگی بهبود می یابند، قبل از بهبود در اخلاقشان، متوجه بهبود الگوهای خواب و اشتها شده اند. اما مراحل خودیاری، تأثیر قدرتمندی بر نحوه تفکر و احساس شما دارد و به شما کمک می کند بر علائم افسردگی غلبه کنید و لذت زندگی خود را دوباره به دست آورید.

نکته 1: به دنبال حمایت اجتماعی باشید

اغلب، تعهدات کاری سبب می شود که مردان، یافتن زمانی برای حفظ دوستی‌ها را دشوار بدانند، اما اولین گام مقابله با افسردگی مردان این است که افرادی را پیدا کنید که واقعاً بتوانید رو در رو با آنها ارتباط برقرار کنید. این بدان معنا نیست که صرفاً با همکارتان، جوک بگویید یا با مردی که در یک بار کنار شما نشسته است درباره ورزش چت کنید. بلکه به این معنی است که کسی را پیدا کنید که احساس راحتی کنید و احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید، کسی که بدون قضاوت کردن شما به صحبت های شما گوش دهد یا به شما بگوید که چگونه باید فکر یا احساس کنید.

ممکن است فکر کنید که بحث در مورد احساسات خود خیلی بدبینانه نیست، اما چه از آن آگاه باشید یا نه، در حال حاضر احساسات خود را به اطرافیان خود منتقل می کنید.  شما فقط از کلمات استفاده نمی کنید .اگر دمدمی مزاج هستید، بیش از حد معمول مشروب می خورید، یا به در و دیوار می زنید، نزدیک ترین افراد به شما متوجه می شوند که مشکلی وجود دارد. در عوض، در مورد آنچه در سردارید، صحبت کنید که به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

در بسیاری از مردان، به خصوص زمانی که دچار افسردگی می شوید، ارتباط با دیگران طاقت فرسا به نظر می رسد.  اما برقراری و حفظ روابط نزدیک جهت عبور از این دوران سخت، برایتان حیاتی است.  اگر احساس نمی کنید کسی را ندارید که به او مراجعه کنید، برای برقراری دوستی های جدید و بهبود شبکه پشتیبانی خود هیچ وقت دیر نیست.

کمک گرفتن برای افسردگی مردان

چگونه برای حمایت از افسردگی در مردان به دنبال برقراری ارتباط باشید

از افرادی که در شما احساس امنیت و مراقبت ایجاد می کنند، حمایت بطلبید. لازم نیست با کسی که صحبت می کنید ، شما را اصلاح کند. آنها فقط باید شنونده خوبی باشند – کسی که با دقت و دلسوزانه بدون اینکه حواسش پرت شود یا شما را قضاوت کند، گوش می دهد.

ملاقات رو در رو را در اولویت قرار دهید. تماس‌های تلفنی، رسانه‌های اجتماعی و پیام‌رسانی، راه‌های بسیار خوبی برای حفظ ارتباط هستند، اما جایگزین زمان گذراندن با افراد خوب و قدیمی نمی‌شوند.  صحبت چهره به چهره با یک نفر در مورد احساس خود ، نقش مهمی در تسکین افسردگی و کاهش آن دارد.

سعی کنید فعالیت های اجتماعی انجام دهید حتی اگر تمایلی به آن ندارید. اغلب زمانی که افسرده هستید، دوست دارید که تنها باشید ، اما بودن در کنار افراد دیگر باعث می شود کمتر احساس افسردگی کنید.

راه هایی برای حمایت از دیگران پیدا کنید.  طلب حمایت خوب است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که با ارائه حمایت خود، روحیه بیشتری را تقویت می‌کنید.  بنابراین راه هایی را – چه بزرگ و چه کوچک – برای کمک به دیگران پیدا کنید: داوطلب شوید تا گوش شنوایی برای دوستتان باشید، کاری خوب برای کسی انجام دهید.

از حیوان خانگی مراقبت کنید.  در حالی که هیچ چیز نمی تواند جایگزین ارتباط انسانی شود، حیوانات خانگی می توانند شادی و همراهی را به زندگی شما بیاورند و به شما کمک کنند کمتر احساس انزوا کنید.  مراقبت از حیوان خانگی ، شما را از انزوا بیرون می آورد و به شما احساس نیاز داشته باشند – که هر دو، پادزهر قدرتمندی برای افسردگی هستند.

به گروه حمایت از افسردگی بپیوندید. در کنار دیگران بودن افراد مبتلا به افسردگی می تواند تا حد زیادی احساس انزوا را کاهش دهد. شما نیز می توانید یکدیگر را تشویق کنید، در مورد چگونگی کنار آمدن با آنها مشاوره بدهید و دریافت کنید و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.

کسی را به بازی با توپ، فیلم یا کنسرت دعوت کنید. بسیاری از افراد دیگر هستند که به اندازه شما احساس ناخوشایندی از برقراری ارتباط و دوست یابی دارند.  کسی باش که ارتباط را شروع می کند

با یک دوست قدیمی تماس بگیرید یا ایمیل بزنید. حتی اگر از روابطی که زمانی برایتان مهم بوده اند عقب نشینی کرده اید، مجددا برای برقراری ارتباط تلاش کنید.

کمک گرفتن برای افسردگی مردان

نکته 2: از سلامت خود حمایت کنید

تغییرات مثبت در شیوه زندگی به رفع افسردگی و جلوگیری از عود کمک می‌کند.

هشت ساعت خواب را هدف قرار دهید. معمولاً، افسردگی شامل مشکلات خواب می شود.  چه کم بخوابید چه زیاد، خلق و خوی شما آسیب می بیند.  با یادگیری عادات خواب سالم، برنامه خواب بهتری داشته باشید.

استرس را کنترل کنید. نه تنها استرس افسردگی را طولانی تر و بدتر می کند، بلکه سبب تحریک نیز می شود. تمام چیزهایی را که در زندگی شما استرس ایجاد می کند، مانند کار بیش از حد، مشکلات مالی، یا روابط غیرحمایت آمیز،را بیابید و راه هایی برای کاهش فشار و به دست آوردن مجدد کنترل پیدا کنید.

تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید.  تمرین آرام‌سازی روزانه  به تسکین علائم افسردگی، کاهش استرس و تقویت احساس شادی و رفاه کمک می کند. یوگا، تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلات یا مدیتیشن را امتحان کنید.

زمانی را در نور خورشید بگذرانید.  بیرون رفتن در ساعات روز و قرار گرفتن در معرض نور خورشید به افزایش سطح سروتونین و بهبود خلق و خوی شما کمک می کند.  پیاده روی کنید، قهوه تان را بیرون بنوشید، کارهای حیاط تان را انجام دهید یا با ورزش در فضای باز، فواید آن را دوچندان کنید.  اگر در جایی زندگی می کنید که آفتاب زمستانی کمی دارد، از جعبه نور درمانی استفاده کنید.

«جعبه ابزار سلامتی» برای مقابله با افسردگی در مردان ایجاد کنید

فهرستی از کارهایی که می توانید برای تقویت سریع خلق و خوی انجام دهید ارائه دهید.  هر چه «ابزار» مقابله با افسردگی بیشتر باشد، نتیجه بهتری حاصل می شود.  سعی کنید هر روز تعدادی از این ایده ها را اجرا کنید، حتی اگر احساس خوبی دارید.

 1. مدتی را در طبیعت بگذرانید.
 2. آنچه را که در مورد خود دوست دارید فهرست وار بیان کنید.
 3. کتاب خوب بخوانید.
 4. فیلم یا برنامه تلویزیونی خنده دار تماشا کنید.
 5. دوش طولانی با آب گرم بگیرید.
 6. به وظایف کوچکتان توجه کنید
 7. با حیوان خانگی بازی کنید.
 8. با دوستان یا خانواده رو در رو صحبت کنید.
 9. به موسیقی گوش دهید.
 • کاری را خود به خود انجام دهید.

  نکته 3: برای سلامت روحی و جسمی بیشتر ورزش کنید

زمانی که افسرده هستید، بیرون آمدن از رختخواب می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد، چه برسد به ورزش کردن.  اما ورزش ، مبارزه ای قوی با افسردگی و یکی از مهمترین ابزارها در زرادخانه بهبودی شماست.  تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به اندازه دارو برای تسکین علائم افسردگی موثر باشد.  همچنین به جلوگیری از عود پس از بهبودی کمک می کند.

برای دستیابی به بیشترین بهره ، حداقل 30 دقیقه ورزش در روز را هدف قرار دهید.  لازم نیست این کار به یکباره انجام شود – و اشکالی ندارد که کم کم شروع کنید.  پیاده روی 10 دقیقه ای می تواند خلق و خوی شما را به مدت دو ساعت بهبود بخشد.

 نکته 4: برای بهبود احساستان ،از رژیم غذایی سالم استفاده کنید

ورزش کاری است که می توانید همین الان برای تقویت خلق و خوی خود انجام دهید

اگر به آن پایبند باشید خستگی شما بهبود می یابد.  هنگامی که افسرده هستید و احساس خستگی می کنید، شروع ورزش ، دشوار می باشد.  اما تحقیقات نشان می دهد که در صورت حفظ آن، سطح انرژی شما بهبود می یابد.  ورزش به شما کمک می کند تا احساس انرژی و خستگی کمتری داشته باشید، نه بیشتر.

تمریناتی را بیابید که پیوسته و ریتمیک باشند.  بیشترین فواید ورزشی مرتبط با افسردگی ، ورزش های موزون مانند پیاده روی، تمرینات وزنه برداری، شنا یا هنرهای رزمی است که هم دست و هم پاهای خود را حرکت می دهید.

عنصر تمرکز حواس را اضافه کنید، به خصوص اگر افسردگی شما ریشه در ترومای حل نشده داشته باشد یا از افکار وسواسی و منفی تغذیه شود.  روی آنچه بدنتان در حین حرکت احساس می کند، تمرکز کنید، مانند احساس برخورد پاهایتان با زمین، یا احساس باد روی پوست یا ریتم تنفستان.

همراه ورزشی داشته باشید.  ورزش کردن با دیگران نه تنها به شما امکان می دهد زمانی را برای معاشرت بگذرانید، بلکه به شما کمک می کند تا انگیزه داشته باشید. سعی کنید به باشگاه دویدن بپیوندید، به دنبال شرکای تنیس باشید، یا در لیگ فوتبال یا والیبال ثبت نام کنید.

سگ تان را به پیاده روی ببرید. اگر سگ ندارید، می توانید داوطلب شوید تا سگ های بی خانمان را به پناهگاه حیوانات یا گروه نجات برای پیاده روی ببرید. شما نه تنها به خودتان کمک می کنید بلکه به اجتماعی شدن و ورزش کردن سگ ها کمک می کنید و آنها را پذیرفتنی تر می کنید.

 نکته 4: برای بهبود احساستان ،از رژیم غذایی سالم استفاده کنید

 آنچه می خورید تأثیر مستقیمی بر احساس شما دارد.

 قند و کربوهیدرات های تصفیه شده را به حداقل برسانید. ممکن است هوس تنقلات شیرین، محصولات پخته شده یا غذاهای راحت مانند پاستا یا سیب زمینی سرخ کرده داشته باشید، اما این غذاهای «احساس خوب» به سرعت منجر به اختلال در خلق و خو و انرژی می شوند.

  مصرف غذاهایی را که می توانند بر خلق و خوی شما تأثیر منفی بگذارند، کاهش دهید، مانند کافئین، الکل، چربی های ترانس و غذاهایی با سطوح بالای نگهدارنده های شیمیایی یا هورمون ها.

 اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری بخورید تا خلق و خوی شما تقویت شود. بهترین منابع، ماهی های چرب (سالمون، شاه ماهی، ماهی خال مخالی، آنچوی، ساردین)، جلبک دریایی، بذر کتان و گردو هستند.

 غذاهای غنی از مواد مغذی تقویت کننده خلق و خو، مانند موز (منیزیم برای کاهش اضطراب، ویتامین B6 برای افزایش هوشیاری، تریپتوفان برای افزایش سطح سروتونین) و اسفناج (منیزیم، فولات برای کاهش بی قراری و بهبود خواب) را امتحان کنید.

 از کمبود ویتامین های B که می تواند باعث افسردگی شود اجتناب کنید. مرکبات، سبزیجات برگدار،  لوبیا، مرغ و تخم مرغ بیشتری بخورید.

  نکته 5: تفکر منفی را به چالش بکشید

آیا احساس می کنید ناتوان هستید یا ضعیف؟ فکر می کنید اتفاقات بدی رخ می‌دهد و کاری نمی‌توانید در مورد آن انجام دهید؟  وضعیت شما ناامید کننده است؟  افسردگی بر همه چیز ، از جمله نحوه نگاه شما به خود و انتظارات شما از آینده، تأثیر منفی می گذارد.

وقتی این نوع افکار بر شما غلبه می کنند، مهم است به یاد داشته باشید که نشانه افسردگی شماست و این نگرش های غیرمنطقی و بدبینانه که به عنوان تحریف های شناختی شناخته می شوند، واقع بینانه نیستند.  وقتی واقعاً آنها را بررسی می کنید، نمی توانید تحمل کنید. اما با این وجود، تسلیم آنها می شوید.

نمی توانید با گفتن «فقط مثبت فکر کنید» از چارچوب ذهن بدبین خارج شوید.بخشی از الگوی تفکر در طول زندگی این است که به قدری خودکار عمل می کند که آگاهی کامل ندارید. در عوض، ترفند این است که نوع افکار منفی را که به افسردگی شما دامن می زنند، شناسایی کنید و آنها را با یک تفکر متعادل جایگزین کنید.

  نکته 5: تفکر منفی را به چالش بکشید

روش‌های منفی و غیرواقعی تفکر که به افسردگی مردان دامن می‌زند.

تفکر همه چیز یا هیچ.  نگاه کردن به چیزها در دسته بندی های سیاه یا سفید، بدون حد وسط («اگر اندکی از کمال دور شوم، شکست کامل خوردم.»)

تعمیم بیش از حد.  تعمیم تجربه منفی واحد، انتظار اینکه همیشه صدق می کند (« نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم.»)

فیلتر ذهنی.  نادیده گرفتن رویدادهای مثبت و تمرکز بر رویدادهای منفی. به جای فکر کردن به  چیزهایی که درست پیش رفته است، متوجه یک چیز اشتباه می شوید.

 کاهش موارد مثبت . ارائه دلایلی که چرا رویدادهای مثبت مورد توجه نیستند (« او گفت که در قرار ملاقات مان خوش گذشته است، اما به نظرم او فقط خوب بود.»)

نتیجه گیری سریع.  ایجاد تفسیرهای منفی بدون شواهد واقعی.  شما مانند یک ذهن خوان («او فکر می کند که من احساساتی هستم») یا یک فالگیر («من همیشه در این کار به بن بست خواهم رسید.»)

استدلال احساسی . اعتقاد به این که احساس شما واقعیت را منعکس می کند («من احساس می کنم بازنده هستم. واقعاً خوب نیستم»).

«بایدها» و «نبایدها».  فهرستی دقیق از کارهایی که باید و نباید انجام دهید ،ایجاد می کنید و اگر به قوانین خود عمل نکنید، خود را مورد ضرب و شتم قرار می دهید.

 برچسب زدن .  طبقه بندی خود بر اساس اشتباهات و کاستی های درک شده («من شکست خورده ، احمق، بازنده هستم.»).

 افکار خود را در جایگاه شاهد قرار دهید.

 هنگامی که الگوهای افکار مخرب را شناسایی کردید که به افسردگی شما کمک می کند، می توانید شروع به به چالش کشیدن آنها کنید.  با سؤالاتی مانند:

 • « چه شواهدی وجود دارد که این فکر درست است؟ درست نیست؟»
 • « به دوستی که این فکر را داشت چه بگویم؟»
 • « آیا راه دیگری برای نگاه کردن به موقعیت یا توضیح دیگری وجود دارد؟»
 • «اگر افسردگی نداشتم چگونه می توانم به این وضعیت نگاه کنم؟»

وقتی افکار منفی خود را بررسی می کنید، ممکن است از سرعت فروپاشی آنها شگفت زده شوید.  در این فرآیند، دیدگاه متعادل تری ایجاد خواهید کرد و به کاهش افسردگی خود کمک خواهید کرد.

درمان حرفه ای افسردگی در مردان

 اگر حمایت خانواده و دوستان و تغییرات مثبت در شیوه زندگی کافی نیست، از متخصص بهداشت روان کمک بگیرید.  در مورد احساس خود و همچنین علائم جسمانی تان بطور آشکارا صحبت کنید.

درمان های افسردگی در مردان عبارتند از:

 درمان.  ممکن است احساس کنید که صحبت کردن در مورد مشکلاتتان با غریبه «غیر مردانه» است، یا اینکه درمان توسط او، وضعیت قربانی را به بار می آورد.  با این حال، اگر درمانی برایتان در دسترس باشد، احساس آرامش سریعی را ، حتی برای بدبین ترین مرد ، به همراه دارد.

دارو.  داروهای ضد افسردگی به تسکین برخی از علائم افسردگی کمک می کنند، اما مشکل اساسی را درمان نمی کنند و به ندرت راه حلی طولانی مدت هستند.  دارو از عوارض جانبی برخوردارست.  حتی اگر تصمیم به مصرف دارویی گرفتید که برای شما مناسب است، همیشه مراحل خودیاری را نیز دنبال کنید. درمان و تغییرات سبک زندگی می تواند علل زمینه ای افسردگی شما را برطرف کند تا از بازگشت آن در زمانی که بتوانید داروهای ضد افسردگی را ترک کنید، جلوگیری کند.

 

 چگونه به مرد مبتلا به افسردگی کمک کنیم

 اغلب به همسر، شریک زندگی یا سایر اعضای خانواده نیاز است تا علائم افسردگی مرد را تشخیص دهند.  حتافسردگی در مردان چگونه است؟ی اگر مردی مشکوک به  افسردگی باشد، از این که نمی تواند به تنهایی با آن کنار بیاید خجالت می کشد و تنها زمانی به دنبال کمک می رود که یکی از عزیزانش برای انجام این کار تحت فشار قرار می گیرد.

 صحبت کردن با مرد در مورد افسردگی

 بسیاری از مردان علائم افسردگی معمولی مانند خلق و خوی افسرده را نشان نمی دهند، بنابراین ممکن است از کاربرد کلمه “افسردگی” اجتناب کنید و سعی کنید رفتار او را به عنوان رفتاری «استرس زا» یا «بیش از حد خسته» توصیف کنید.  به او کمک کنید تا حرفش را آشکارا بزند.

به چگونگی تغییر رفتار او بدون انتقاد اشاره کنید.  به عنوان مثال بگویید «به نظر می‌رسد همیشه قبل از کار دچار شکم درد می‌شوی» یا «ماه‌هاست که راکت‌بال بازی نکرده‌ای.»

معاینه عمومی با پزشک را پیشنهاد کنید. او ممکن است در ابتدا مقاومت کمتری نسبت به مراجعه به پزشک خانواده نسبت به متخصص سلامت روان داشته باشد.  پزشک می تواند دلایل پزشکی افسردگی را رد کند و سپس به پزشک دیگری ارجاع دهد.

  پیشنهاد کنید در اولین ملاقات با پزشک یا متخصص سلامت روان او را همراهی کنید.  برخی از مردان در برابر صحبت کردن در مورد احساسات شان مقاومت نشان می دهند، بنابراین سعی کنید موانع را جهت کمک به او ازمیان بردارید.

 او را تشویق کنید تا فهرستی از علائم را برای گفتگو تهیه کند.  به او کمک کنید روی احساسات و همچنین بیماری های جسمی تمرکز کند و در مورد مصرف الکل و مواد مخدر صادق باشد.

 چگونه از مرد مبتلا به افسردگی حمایت کنیم

 او را درگیر مکالمه کنید و بدون قضاوت به او گوش دهید.  هیچ یک از احساساتی را که بیان می کند تحقیر نکنید، بلکه به واقعیت ها اشاره کنید و امیدوار باشید.

او را دعوت به انجام فعالیت های اجتماعی کنید، خواه صرفاً پیاده روی با هم باشد یا خوردن ناهار با دوستان.  اگر دعوت شما رد شد، به تلاش خود ادامه دهید.

او را تشویق کنید تا در فعالیت هایی شرکت کند که زمانی از آنها لذت می برد، مانند سرگرمی ها، ورزش ها یا فعالیت های فرهنگی.  اما او را مجبور نکنید که خیلی زود دست به کار شود.

 به او نگویید که « به زودی خوب می شوید».  در عوض، به او اطمینان دهید که با گذشت زمان و حمایت، احساس بهتری پیدا خواهد کرد.

 بررسی کنید که آیا او از داروهای تجویز شده استفاده می کند یا در صدد درمان است.  اگر برای او داروهای ضد افسردگی تجویز شده است، او را تشویق کنید تا از دستورات مربوط به مصرف الکل پیروی کند.

به یاد داشته باشید، شما نمی توانید افسردگی دیگران را «رفع» کنید.  شما مقصر افسردگی عزیزتان یا مسئول شادی او نیستید. با وجودیکه حمایت شما برای بهبودی او بسیار مهم باشد، در نهایت ،بهبودی در دستان اوست.